Noblista się stawiał, więc go wyautowano

Joseph Stiglitz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii opowiada się za ograniczeniem handlu wysokich częstotliwości. Jednak mimo zgłoszenia jego kandydatury nie wejdzie w skład specjalnego zespołu, który ma doradzać amerykańskiemu nadzorowi w sprawach dotyczących rynku akcji, wskazują źródła Bloomberga. Kandydatura Stiglitza została zablokowana.

Aktualizacja: 07.02.2017 01:30 Publikacja: 05.01.2015 11:19

Joseph Stiglitz

Joseph Stiglitz

Foto: Bloomberg

Odrzucenie kandydatury znanego ekonomisty pokazuje jaka batalia toczy się za kulisami, która spowolniła realizację planu Mary Jo White, szefowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) zmierzającego do powołania grupy ekspertów doradzających SEC w takich kwestiach jak m. In. szybki handel akcjami, czy też transakcje na platformach zwanych dark pools, gdzie nie ujawnia się cen.

Nominacji Stiglitza sprzeciwił się republikański komisarz Daniel Gallagher. Z kolei demokratyczny komisarz Luis Aguilar mocno forsował kandydaturę noblisty, którego zdaniem handel wysokich częstotliwości (HFT) jest szkodliwy dla rynku i powinien zostać ograniczony, być może poprzez opodatkowanie takich transakcji.

- Sądzę, że mogli nie czuć się komfortowo towarzystwie kogoś, kto w ten czy inny sposób nie jest zaangażowany w branżę - .skomentował Stiglitz.

3 stycznia Mary Jo White zapowiedziała, że w ciągu kilku dni ogłosi nazwiska członków komitetu doradczego. Pół roku wcześniej szefowa SEC po raz pierwszy zaprezentowała pomysł powołania takiego gremium a także projekt zmian w nadzorze rynku.

Każdy z pięciorga komisarzy ( dwóch demokratów, dwóch republikanów, i niezależna Mary Jo White) miał prawo nominowania jednej osoby w skład komisji, a później końcową listę zawierającą ponad 15 nazwisk powinna zatwierdzić cała SEC.

Jak się oczekuje na liście znajdą się też przedstawiciele firm maklerskich z Wall Street oraz naukowcy. W gronie tym niektórzy spodziewają się Brada Katsuyamy, prezesa spółki IEX Corp. prowadzącej giełdę International Exchange. Jest on kluczową postacią w książce Michaela Lewisa „Flash Boys" poświęconej handlowi wysokich częstotliwości. Katsuyama jest zwolennikiem większej przejrzystości rynku.

Firmy HFT wykorzystują komputerowe algorytmy i w ułamku sekundy kupują i sprzedają duże ilości akcji. Obecnie ich udział w transakcjach akcjami na amerykańskim rynku wynosi ponad 50 proc.

Gospodarka światowa
Kryzys już tu jest. Wszystkie starzejące się ręce na pokład
Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
Unia uderza w rosyjską ropę i jej nabywców. Pułap cenowy w dół, sankcje na Indie i Turcję
Gospodarka światowa
Członek Fed zdecydowanie za obniżką stóp procentowych w lipcu
Gospodarka światowa
Jakie karty posiada Europa w rozgrywce handlowej z Ameryką?
Gospodarka światowa
USA: maleje liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych