Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Za baryłkę ropy gatunku WTI płacono we wtorek rano w Londynie zaledwie 44,5 dolara – najmniej od kwietnia 2009 r. Od połowy czerwca 2014 r. ropa staniała już o blisko 60 proc. Wiele wskazuje, że to może jeszcze nie być koniec przeceny. Bliskowschodnie państwa OPEC nie chcą się zgodzić na cięcia w produkcji. – Kraje OPEC mogą wytrzymać spadek cen, a logika rynku mówi, że jako pierwsi ograniczą produkcję ci, którzy wydobywają ropę najdrożej – deklaruje Suhail bin Mohammed al-Mazroui, minister ds. ropy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zapowiedział, że w tym roku jego kraj nie tylko nie ograniczy wydobycia, ale nawet zwiększy je z 2,7 mln baryłek dziennie do 3,5 mln baryłek dziennie. Jego słowa przyczyniły się do wtorkowego spadku cen surowca.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.