Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 23:22 Publikacja: 23.02.2015 05:00
Warunki unijnej pomocy to porażka premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa
Foto: Archiwum
W piątek wieczorem eurogrupa, czyli ministrowie finansów strefy euro, zgodziła się co prawda na przedłużenie wartego 240 mld euro programu pomocowego dla Grecji o cztery miesiące poza pierwotny termin 28 listopada. Ale na warunkach, które oznaczają porażkę premiera Aleksisa Ciprasa, bo nie pozwalają mu na obiecane w kampanii wyborczej wycofanie się z polityki oszczędności budżetowych.
Po pierwsze, program będzie przedłużony o cztery miesięce, a nie o pół roku, jak chciały Ateny. Po drugie, na razie jest tylko wstępna obietnica. W poniedziałek do końca dnia pracy Ateny muszą dostarczyć listę ze zobowiązaniami reform. Ma ona obejmować dotychczas uzgodnione instrumenty z ewentualną dozą elastyczności. Ale Jeroen Dijsselbloem, szef eurogrupy, dał jasno do zrozumienia: wszystkie muszą się mieścić w ramach restrykcyjnego budżetu. – Jakiekolwiek nowe środki nie mogą szkodzić wzrostowi gospodarczemu, równowadze budżetowej oraz stabilności sektora finansowego – powiedział. Czy tak jest, ocenią w poniedziałek w nocy przedstawiciele Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli Grecja nie dostarczy wiarygodnej listy zobowiązań, to może dojść do kolejnej nadzwyczajnej eurogrupy we wtorek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Towary z Państwa Środka, które miały zostać wyeksportowane do USA, zaczynają zalewać rynek krajowy i bywają sprzedawane z dużymi zniżkami.
Warren Buffett zrobił, co mógł, aby przygotować swojego następcę w Berkshire Hathaway. Powierzył przyszłemu CEO Gregowi Abelowi zarządzanie większością firm, mianował go wiceprezesem, współpracował z nim przy ostatnich inwestycjach w Japonii.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Klaus Schwab jest oskarżany o manipulowanie globalnymi raportami o konkurencyjności, wykorzystanie funduszów organizacji na prywatne luksusy i tworzenie toksycznego środowiska pracy.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i główny akcjonariusz Warren Buffett ogłosił, że z końcem roku przejdzie na emeryturę. Zastąpić ma go Greg Abel.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas