Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Choć w środę na większości europejskich i azjatyckich giełd obserwowano lekkie spadki, to można je było uznać za techniczne odreagowanie po tym, jak kluczowe światowe indeksy pobiły kolejne rekordy. We wtorek wieczorem najwyższych w historii poziomów sięgnęły MSCI World, nowojorskie S&P 500 i Dow Jones, niemiecki DAX oraz brytyjski FTSE 100. O ile DAX czy S&P 500 przez ostatni rok wielokrotnie ustanawiały nowe szczyty, o tyle FTSE 100 przebił najwyższy poziom z 1999 r. osiągnięty tuż przed pęknięciem bańki internetowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktywność gospodarcza w USA wzrosła w lipcu, ale firmy zażądały wyższych cen za towary i usługi, co potwierdziło poglądy ekonomistów, że inflacja przyspieszy w drugiej połowie roku, głównie z powodu ceł na import.
Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spada szósty tydzień z rzędu i utrzymuje się na historycznie niskim poziomie. Chociaż rynek pracy jest generalnie zdrowy, pojawiły się pewne oznaki słabości, ponieważ pracodawcy zmagają się z konsekwencjami polityki Trumpa.
Inflacja znajdująca się w celu, oznaki odporności gospodarki oraz niepewność co do wysokości ceł, skłaniają Europejski Bank Centralny, by pozostał w trybie oczekiwania.
Aktywność gospodarcza w strefie euro przyspieszyła w lipcu szybciej niż prognozowano, wspierana przez znaczną poprawę w dominującym sektorze usług oraz dalsze oznaki ożywienia w sektorze produkcyjnym. PMI wzrósł do 11-miesięcznego maksimum na poziomie 51,0 punktów.
Sprzedaż domów z drugiej ręki spadła w czerwcu o 2,7 proc. w porównaniu z majem. Mediana ceny domu sprzedanego w czerwcu wyniosła 435 300 dolarów, rosnąc 24 miesiąc z rzędu.
Koncern Alphabet (Google) miał w drugim kwartale zysk i przychód większe od prognoz. Zapowiedział też wzrost inwestycji kapitałowych o 10 mld dolarów.