Europa/USA: Spółki z Europy lepsze od amerykańskich

Banki jak na razie mają w tym roku największy udział we wzroście zysków europejskich korporacji. W rezultacie wzrost ten w strefie euro po raz pierwszy od kryzysu finansowego jest większy niż w Stanach Zjednoczonych – wynika z analizy przeprowadzonej przez UBS Group.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:06 Publikacja: 31.07.2015 06:00

Analitycy zakładają, że w całym bieżącym roku zyski spółek z indeksu Stoxx Europe 600 wzrosną o 6,7 proc., głównie dzięki zyskom banków, które mają powiększyć się o 18 proc. Wzrost zysków amerykańskich spółek spodziewany jest na poziomie zaledwie 1 proc. – wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberga.

W minionych sześciu miesiącach indeks Stoxx Europe 600 Banks, składający się z akcji 46 europejskich banków, wzrósł o 17 proc., czyli bardziej niż wszystkie inne branżowe subindeksy.

– Po raz pierwszy od jakiegoś czasu lepiej jest inwestować w spółki europejskie niż amerykańskie – ocenia Louis de Fels, zarządzający funduszami w firmie Raymond James Asset Management dysponującej aktywami sięgającymi 60 mld USD. – Mamy słabsze euro, ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej zaczyna przynosić skutki, stopy procentowe są niższe, ceny ropy spadły – wszystko to pomaga europejskim spółkom – dodaje Fels.

Analitycy mogą jeszcze bardziej podnieść swoje prognozy tegorocznych zysków, bo euro tanieje w stosunku do dolara i rosną oczekiwania, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe.

W lecie nastroje inwestorów pogorszyły się w następstwie zaostrzenia kryzysu zadłużeniowego w Grecji i załamania na chińskim rynku akcji, co spowodowało spadek indeksu Stoxx 600 o 10 proc. od kwietniowego szczytu. Lepsze od spodziewanych zyski spółek zapobiegły większym spadkom. UBS w swoim raporcie z 29 lipca przewiduje, że poza spółkami surowcowymi i spożywczymi wyniki z tego kwartału mogą przekroczyć oczekiwania analityków najbardziej od pięciu lat. Analitycy tego banku zwracają uwagę, że mimo ostatnich spadków wskaźnik C/Z europejskich spółek nadal jest wyżej od długoterminowej średniej, a kursy walut są najbardziej sprzyjające od 20 lat. „Do kontynuowania hossy potrzebne są tylko dobre wyniki spółek" – konkluduje raport UBS.

Czwartek przyniósł kilka takich dobrych wyników i wszystkie z sektora bankowego. Kurs akcji Deutsche Banku, największego w Europie banku inwestycyjnego, wzrósł o 3,6 proc., najbardziej od trzech miesięcy, po opublikowaniu raportu za II kwartał, w którym spółka zarobiła netto 796 mln euro, w porównaniu z 237 mln euro w takim samym okresie przed rokiem. Przychody banku z obrotu obligacjami i walutami wzrosły o 16 proc., do 2,11 mld euro, a z handlu akcjami o 39 proc., do 975 mln euro. To pozwoliło zrekompensować wzrost kosztów prawnych do 1,2 mld euro z 550 mln euro prognozowanych przez analityków.

Największy hiszpański bank Santander zarobił w II kwartale na czysto 2,54 mld euro, w porównaniu z 1,45 mld euro przed rokiem. Tak duży wzrost zysku to wynik korzystnych rozstrzygnięć podatkowych w Brazylii, które pozwoliły uwolnić 1,4 mld USD rezerw. Ale i bez tej decyzji brazylijskiego sądu zysk Santandera wzrósłby do 1,7 mld euro.

Akcje Royal Bank of Scotland zaś skoczyły w Londynie o 4 proc., bo zysk netto spółki wzrósł do 293 mln funtów z 230 mln funtów.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać