Eurogrupa zaakceptowała trzeci program pomocy dla Grecji

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali w piątek wieczorem trzeci program pomocy dla Grecji wart ponad 85 mld euro - podały unijne źródła po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania eurogrupy w Brukseli.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:25 Publikacja: 14.08.2015 22:49

Eurogrupa zaakceptowała trzeci program pomocy dla Grecji

Foto: Bloomberg

- Nowa transza kredytów w wysokości 86 mld euro będzie dostępna dla Grecji w ciągu trzech najbliższych lat - poinformował KE w komunikacie.

Wypłata pierwszej raty wsparcia dla Aten będzie możliwa, gdy program zaakceptują parlamenty niektórych państw strefy euro, w tym niemiecki Bundestag. Ma to nastąpić na początku przyszłego tygodnia.

20 sierpnia Grecja musi uregulować należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w wys. ok. 3,5 mld euro.

Władze Grecji oraz negocjatorzy instytucji reprezentujących jej wierzycieli zakończyli we wtorek negocjacje nad projektem memorandum w sprawie warunków nowego trzyletniego pakietu pomocy. Dokument wyznacza cele fiskalne, jakie musi spełnić Grecja, a także wylicza reformy, do których zobowiązały się władze tego kraju.

W piątek, po całonocnej sesji, parlament Grecji zaaprobował pakiet pomocy. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności.

#Eurogroup agreement on a three-year ESM stability support programme for #Greece http://t.co/TS5zSCSymE

— European Commission (@EU_Commission) sierpień 14, 2015

Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli polityczne porozumienie w sprawie trzeciego programu pomocy dla Grecji - poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania ministrów w Brukseli. Dodał, że do 19 sierpnia powinny zakończyć się procedury ratyfikacji w krajach strefy euro, co pozwoli na wypłatę pierwszej raty pomocy dla Aten.

"Intensywna praca ostatnim tygodniu opłaciła się - powiedział Dijsselbloem na konferencji prasowej. - Teraz mamy porozumienie na szczeblu politycznym. Były pewne różnice, ale udało się je wyjaśnić".

Według Dijsselbloema ministrowie uznali, że memorandum wynegocjowane przez Grecję oraz trzy instytucje: Komisję Europejską, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny "jest zgodne w celami określonymi przez szczyt strefy euro" w lipcu. "Jeśli zostanie wdrożone, to pozwoli greckiej gospodarce na powrót do trwałego wzrostu" - ocenił Dijsselbloem.

Pierwsza rata wsparcia dla Grecji wyniesie do 26 mld euro

Pierwsza rata z nowego programu wsparcia dla Grecji wyniesie do 26 mld euro - poinformował w piątek w Brukseli szef Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) Klaus Regling. Cały trzyletni program pomocowy ma opiewać na maksymalnie 86 mld euro.

Według Reglinga 20 sierpnia Ateny mają otrzymać bezpośrednio 13 mld euro, które zostaną przeznaczone na spłatę należności wobec Europejskiego Banku Centralnego, spłatę zaciągniętej w lipcu pożyczki pomostowej w wys. 7,2 mld euro oraz uregulowanie zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także innych należności.

Kolejne 3 mld euro z pierwszej raty pomocy Grecja otrzyma we wrześniu i w październiku. Regling wyjaśnił, że część pierwszej raty - 10 mld euro - zostanie przeznaczone na rekapitalizację banków, co ułatwi stopniowe znoszenie kontroli przepływu kapitału w Grecji. Kwota ta nie zostanie jednak przekazana bezpośrednio Atenom, ale będzie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu.

Zdecydowana większość nowego wsparcia dla Grecji pochodzić będzie z funduszy EMS. Według Reglinga oczekuje się, że w pomoc dla Grecji zaangażuje się również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który ma podjąć decyzję w tej sprawie w październiku. Warunkiem udziału MFW jest jednak rozwiązanie problemu spłacalności długu greckiego; strefa euro zamierza dopiero w październiku zająć się możliwością restrukturyzacji zadłużenia Aten.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?