Czy MFW pomoże Grecji?

Christina Lagarde, dyrektor MFW uważa, że pożyczanie Grecji kolejnych pieniędzy nie ma sensu, jeśli dług tego kraju nie zostanie zredukowany. Niemcy są temu przeciwni.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:25 Publikacja: 15.08.2015 19:11

Czy MFW pomoże Grecji?

Foto: Bloomberg

Teraz okazuje się, że szefowa MFW, Christine Lagarde jest najbardziej przychylna darowaniu zadłużenia Grekom i to przy użyciu najprostszej i najkosztowniejszej metody dla wierzycieli - zmniejszenia podstawy zadłużenia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się przede wszystkim Niemcy.

Kanclerz Niemiec jest nadal przedstawiana na plakatach w nazistowskim mundurze. Thomsenowi, mimo obecnego wsparcia ze strony MFW, najczęściej domorośli artyści dorysowują wampirze kły. To ta dwójka właśnie jest uważana w Grecji za winnych największych kłopotów. Bo MFW nie chciał zgodzić się na wypłaty pieniędzy z poprzedniego pakietu, kiedy Grecy nie spełniali uzgodnionych warunków. Kanclerz Niemiec jest obwiniana za twardą postawę Eurolandu.

Teraz Christine Lagarde przekonuje Brukselę, że udostępnienie trzeciego pakietu pomocowego nie zda się na nic, jeśli nie będzie mu towarzyszyła jednoczesna redukcja zadłużenia.

— Porozumienie z Grecją, zatwierdzenie umowy przez parlament w Atenach i przychylność Eurogrupy - to bardzo pozytywne sygnały. Ale Grecja potrzebuje dzisiaj większej pomocy. Znacznie większej, niż to co jej obiecano— powiedziała Christine Lagarde po posiedzeniu ministrów finansów Eurolandu w ostatni piątek, 14 sierpnia.

Jej zdaniem ten kraj nie jest w stanie odbudować swojej wiarygodności, jeśli nie otrzyma większego wsparcia z zewnątrz.

Komisja Europejska, pod silnym wpływem Niemców, na razie nie chce o tym słyszeć i mówi : poczekajmy do października, wtedy możemy porozmawiać o zmniejszeniu greckiego zadłużenia. Październik ma być kluczowy dla Greków- wtedy audytorzy dokonają analizy : czy obiecane reformy , a są rozpisane na wiele stron dokumentów i bardzo trudne do wprowadzenia. Przy tym właśnie w październiku ma być gotowa reforma systemu emerytalnego, w tym plan podniesienia wieku z 62 do 67 lat w 2018 roku. A minister finansów Niemiec, Wolfgang Schaeuble powiedział w Deutsche Welle.

—Proste darowanie długu nie jest w ogóle wykonalne, bo nie jest zgodne z prawem europejskim – tłumaczył.

Nie ukrywał jednak, że płatności mogłyby zostać rozłożone na więcej lat, niż wynikało to z wcześniejszych umów. Ale ostrzegł jednocześnie, że „pole manewru jest naprawdę niewielkie".

Czy ostatecznie MFW pomoże finansowo Grecji przyłączając się do krajów strefy euro, czy też nie,nie jest na razie jasne. W końcu lipca, Christine Lagarde jasno dała do zrozumienia, że jeśli nie będzie redukcji długu,to MFW nie chce mieć z tą umową nic wspólnego.

— Możemy uczestniczyć w programie, który jest spójny — mówiła Christine Lagarde.

Z kolei rzeczniczka Angeli Merkel, Christiane Wirtz nie ukrywała, że dla Niemców udział MFW jest decydujący ,aby umowa z Grecją była do przełknięcia. Nieoficjalnie kraje Eurolandu liczą, że wejście MFW, na przykład z kwotą 16 mld euro znacząco by zmniejszyło ich zobowiązania. Ale kiedy ministrowie Eurogrupy zadzwonili do szefowej MFW, miała im powiedzieć, że nie może podejmować jakichkolwiek zobowiązań, ponieważ o tym zdecyduje jesienią zarząd funduszu.

Wcześniej jednak Grecy dostaną z Brukseli pieniądze. 19 sierpnia mogą liczyć na wypłatę z pierwszej transzy wartej 26 mld euro. Będzie to 13 mld euro, tak aby Ateny były w stanie wypłacić 20 sierpnia 3,2 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu. Później 10 mld euro ma zostać przeznaczone na dokapitalizowanie banków.

Danuta Walewska

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?