Fed przeczeka burzę na rynkach

Chwiejność rynków z ostatnich tygodni może skłonić amerykański bank centralny do wstrzymania się na jakiś czas z podwyżką stóp procentowych. Prawdopodobnie jednak nie będzie z tym czekał do przyszłego roku.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:20 Publikacja: 26.08.2015 06:00

Fed przeczeka burzę na rynkach

Foto: GG Parkiet

Ekonomiści banku Barclays, którzy do niedawna, jak większość kolegów po fachu, spodziewali się, że Fed rozpocznie cykl zaostrzania polityki pieniężnej we wrześniu, uznali ten scenariusz za nieaktualny. Obecnie prognozują, że do pierwszej od 2006 r. podwyżki stóp w USA dojdzie dopiero w marcu 2016 r. To na razie prognoza skrajna, ale wiara ekonomistów we wrześniową podwyżkę wyraźnie osłabła.

Wzrost na drugim planie

„Choć nadal oceniamy, że koniunktura w amerykańskiej gospodarce jest solidna i uzasadnia ostrożne podwyżki stóp, uważamy za mało prawdopodobne, że Fed rozpocznie cykl zaostrzania polityki pieniężnej w obecnym środowisku z obawy przed tym większą destabilizacją rynków" – napisali ekonomiści brytyjskiego banku, odnosząc się do rozchwiania rynków widocznego od czasu, gdy na początku sierpnia Chiny dopuściły większą zmienność swojej waluty.

Ryzyko destabilizacji rynków to jednak niejedyny argument, który może przekonać Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjny organu Fedu, do wstrzymania się z podwyżkami stóp. Kolejnym jest niepewność co do tego, czy inflacja będzie wracała do celu Fedu.

Chiński eksport deflacji

Ze sprawozdania z ostatniego, lipcowego posiedzenia FOMC wynika, że niektórzy jego członkowie niepokoili się tym, że inflację tłumić będą aprecjacja dolara oraz taniejące surowce, a kilku z nich miało wątpliwości, czy sytuacja na rynku pracy jest wystarczająco dobra, aby przyspieszyć wzrost płac i w efekcie cen. Tymczasem od lipcowego posiedzenia FOMC kurs dolara wobec koszyka walut 26 państw największych partnerów handlowych USA – kluczowy z perspektywy Fedu wskaźnik siły dolara – zyskał kolejne 2 proc., a ropa potaniała o kilkanaście procent. Do tego Fed może się obawiać, że osłabienie juana i innych walut azjatyckich stworzy dodatkową presję deflacyjną w USA, za pośrednictwem cen towarów eksportowanych z Azji.

O tym, że podwyższanie stóp w takim otoczeniu miałoby niepożądane konsekwencje, pisał w weekend na łamach „Washington Post" Lawrence Summers, były sekretarz skarbu USA, który był swego czasu typowany na następcę Bena Bernankego na stanowisku przewodniczącego Fedu (ostatecznie zastąpiła go Janet Yellen). „Podwyżka stóp w najbliższej przyszłości byłaby poważnym błędem, który zagrażałby realizacji wszystkich celów Fedu: stabilności cen, pełnego zatrudnienia i stabilności finansowej" – napisał Summers.

Podwyżka w tym roku

Ale nawet jeśli Fed rzeczywiście wstrzyma się z podwyżką stóp, jest wątpliwe, aby zwlekał z tym aż do marca, jak sugerują ekonomiści Barclaysa. Wskazuje na to choćby poniedziałkowe wystąpienie Dennisa Lockharta. Przewodniczący oddziału Fedu w Atlancie i członek FOMC, uchodzący za gołębia o poglądach zbliżonych do Yellen przyznał, że aprecjacja dolara, osłabienie juana i spadek cen ropy komplikują Fedowi proces decyzyjny, ale zaznaczył, że i tak spodziewa się podwyżki stóp w tym roku.

– Jeśli sytuacja na rynkach nieco się uspokoi, co jest prawdopodobne, bo podwyższona zmienność nie odzwierciedla rzeczywistych zmian perspektyw globalnej gospodarki, podwyżka stóp we wrześniu (FOMC spotyka się w połowie miesiąca – red.) będzie wciąż w grze – ocenił Paul Ashworth, główny ekonomista ds. USA w firmie Capital Economics. Część komentatorów wskazuje też, że odłożenie podwyżki stóp na przyszły rok mogłoby uderzyć w reputację Fedu, który od dawna sygnalizuje, że normalizacja polityki pieniężnej rozpocznie się w tym roku.

[email protected]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?