Eksport spada. Chinom jest potrzebna agresywna stymulacja

W sierpniu nastąpił spadek wartości chińskiego eksportu co oznacza, iż druga gospodarka świata znajduje się pod coraz większą presją.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:39 Publikacja: 08.09.2015 09:19

Eksport spada. Chinom jest potrzebna agresywna stymulacja

Foto: Bloomberg

W stosunku do tego samego miesiąca rok wcześniej eksport liczony w dolarach amerykańskich spadł o 5,5 proc., poinformowała chińska administracja celna, ale okazał się lepszy od prognoz ekonomistów przewidujących, że zniżka wyniesie 6,6 proc. W lipcu chiński eksport pogorszył się o 8,3 proc.

W minionym miesiącu import spadł o 13,8 proc. wobec 8,1 - proc. spadku w lipcu, a nadwyżka w obrotach handlowych z zagranicą sięgnęła 60,2 miliarda dolarów.

Opublikowane dzisiaj dane świadczą o anemicznym popycie na świecie na chińskie produkty i spadających cenach surowców przetwarzanych w tamtejszych fabrykach. Władze starają się rozruszać machinę gospodarczą, której, jak sądzą specjaliści, w końcu powinno pomóc pięciokrotne cięcie stóp procentowych od listopada 2014 roku, czy też zaskakująca dewaluacja juana.

- Chiny mogą nie zrealizować tegorocznych celów eksportowych, a popyt zewnętrzny nie pomoże w przyspieszeniu wzrostu - wyrokuje Liu Xuezhi, analityk Bank of Communications w Szanghaju. Podkreśla, że skromna dewaluacja juana jeszcze nie poprawiła sytuacji eksporterów, a słabe rezultaty w eksporcie oznaczają, że rząd musi zrobić więcej by ustabilizować tempo wzrostu gospodarczego. Kluczową rolę w tej mierze odegrają, jego zdaniem, inwestycje infrastrukturalne.

W okresie ośmiu miesięcy 2015 roku eksport spadł o 1,4 proc., a import aż o 14,5 proc. Rząd założył, że wymiana handlowa z zagranicą zwiększy się o 6 proc. Eksport do Stanów Zjednoczonych i państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) rósł, natomiast w przypadku Hongkongu, Brazylii i Japonii spadł bardziej niż w ogólnym rozrachunku.

- Chiński wzrost traci tempo - wskazuje Zhao Yang , ekonomista Nomura Holdings. Jego zdaniem dewaluacja juana będzie miała niewielki wpływ na handel zagraniczny.

Import spada od dziesięciu miesięcy na co wpływają mniejsze inwestycje na rynku nieruchomości i zniżkujące ceny surowców. Import z takich krajów surowcowych jak Australia, czy Brazylia w okresie ośmiu miesięcy tego roku zmniejszył się o ponad 20 proc.

- Rząd musi pobudzić popyt wewnętrzny poprzez agresywną stymulację fiskalną, szczególnie za pośrednictwem państwowych banków, które powinny inwestować w projekty infrastrukturalne - twierdzi Zhao Yang.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?