Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Karty płatnicze są coraz bardziej popularne również w Polsce. Od dawna umożliwiają już one płatności dotykowe. Popularność zaczynają zdobywać też płatności poprzez smartfony. Co będzie następne? Płatności za pomocą czipów wszczepianych pod skórę, wytatuowane kody kreskowe czy płatności po skanowaniu siatkówki? Futurolodzy mają pole do popisu... Fot. bloomberg
Niemiecki rząd planuje wojnę. Ale na szczęście tym razem będzie to konflikt bez udziału armii. Ma być to bowiem wojna przeciwko gotówce. Ministerstwo Finansów RFN przygotowało propozycję wprowadzenia limitu na transakcje gotówkowe wynoszącego 5 tys. euro. Zakazane może zostać wykorzystywanie w transakcjach banknotów o nominale 500 euro. Wszystko to ma służyć walce z praniem brudnych pieniędzy i terroryzmem. Plany resortu wywołały jak na razie głównie oburzenie wśród opinii publicznej i sprowokowały krytyczne słowa polityków z tak różnych partii, jak lewicowi Zieloni i prawicowa Alternatywa dla Niemiec. Tabloid „Bild" wydrukował list zatytułowany „Ręce precz od gotówki!", który czytelnicy mogą sobie wyciąć, podpisać i wysłać do ministra finansów Wolfganga Schaeublego. Resort wskazuje jednak, że podobne ograniczenia nałożone na transakcje gotówkowe istnieją w innych krajach. We Francji w zeszłym roku limit transakcyjny obniżono z 3 tys. euro do 1 tys. euro (osoby będące nierezydentami obowiązuje ograniczenie do 10 tys. euro), we Włoszech wynosi on 2999.99 euro, w Belgii został ustalony na 3 tys. euro i można dostać nawet 225 tys. euro grzywny za jego złamanie, w Rosji zaś obowiązuje limit transakcji gotówkowych wynoszący 10 tys. USD. Takie rozwiązania zalecają też niektórzy eksperci. Peter Sands, były prezes banku Standard Chartered, radzi brytyjskiemu rządowi, by zakazać używania banknotów o nominałach, takich jak 50 funtów, 100 dolarów, 500 euro czy 1000 franków szwajcarskich, by w ten sposób walczyć z korupcją na świecie. Czyżby gotówka miała w bliższej, niż nam się zdaje przyszłości dołączyć do grona zakazanych dóbr, takich jak narkotyki czy pornografia dziecięca?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.