Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gdy blisko dwa lata temu Janet Yellen zostawała szefową amerykańskiej Rezerwy Federalnej, oczekiwano, że będzie ostrożnie kontynuowała politykę dotychczasowego prezesa Bena Bernankego. Spodziewano się, że to właśnie jej przypadnie trudne zadanie normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej, ale powszechnie oceniano, że Fed pod jej przywództwem z tym sobie poradzi. Teksańska firma Quantified Impressions oceniała jej zdolności komunikacyjne wyżej niż w przypadku poprzednich szefów Fedu. Z jej szacunków wynikało, że trzeba spędzić 12,8 lat w szkole i na uniwersytecie, by zrozumieć komunikaty Yellen. W przypadku komunikatów Bernankego wymagane było zaś aż 18 lat edukacji do ich zrozumienia. To właśnie zdolności komunikacyjne Yellen przyniosły jednak inwestorom wiele kłopotów. Gdy późną wiosną 2014 r. zaczęła ona sugerować nadchodzące podwyżki stóp, skłoniło to ich do generalnego odwrotu z rynków wschodzących i umocnienia dolara. Gdy w grudniu 2015 r. Fed po raz pierwszy od 2006 r. podwyższył stopy, uważano, że zdarzenie to jest już od dawna zdyskontowane, a gospodarka USA jest na dobrej drodze. Wątpliwości jednak przyszły już w styczniu wraz z paniczną wyprzedażą na światowych rynkach, a później z mało przekonującymi wyjaśnieniami Yellen w Kongresie. Coraz częściej można usłyszeć, że grudniowa podwyżka stóp była przedwczesna, a szefowa Fedu nie do końca rozumie to, co robi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- W obliczu tak nieubłaganego punktu zwrotnego, jakim jest obecna zmiana demograficzna, trzeba działać – apeluje Stefano Scarpetta, dyrektor ds. Zatrudnienia, Pracy i Spraw Socjalnych w OECD.
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.