Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.02.2016 14:41 Publikacja: 24.02.2016 14:41
Foto: Archiwum
Gdy blisko dwa lata temu Janet Yellen zostawała szefową amerykańskiej Rezerwy Federalnej, oczekiwano, że będzie ostrożnie kontynuowała politykę dotychczasowego prezesa Bena Bernankego. Spodziewano się, że to właśnie jej przypadnie trudne zadanie normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej, ale powszechnie oceniano, że Fed pod jej przywództwem z tym sobie poradzi. Teksańska firma Quantified Impressions oceniała jej zdolności komunikacyjne wyżej niż w przypadku poprzednich szefów Fedu. Z jej szacunków wynikało, że trzeba spędzić 12,8 lat w szkole i na uniwersytecie, by zrozumieć komunikaty Yellen. W przypadku komunikatów Bernankego wymagane było zaś aż 18 lat edukacji do ich zrozumienia. To właśnie zdolności komunikacyjne Yellen przyniosły jednak inwestorom wiele kłopotów. Gdy późną wiosną 2014 r. zaczęła ona sugerować nadchodzące podwyżki stóp, skłoniło to ich do generalnego odwrotu z rynków wschodzących i umocnienia dolara. Gdy w grudniu 2015 r. Fed po raz pierwszy od 2006 r. podwyższył stopy, uważano, że zdarzenie to jest już od dawna zdyskontowane, a gospodarka USA jest na dobrej drodze. Wątpliwości jednak przyszły już w styczniu wraz z paniczną wyprzedażą na światowych rynkach, a później z mało przekonującymi wyjaśnieniami Yellen w Kongresie. Coraz częściej można usłyszeć, że grudniowa podwyżka stóp była przedwczesna, a szefowa Fedu nie do końca rozumie to, co robi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas