W swojej najnowszej krótkoterminowej prognozie Komisja Europejska spodziewa się znacznej poprawy wyników w unijnej kampanii cukrowniczej – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA). Areał buraków cukrowych ma wzrosnąć w ujęciu rocznym o 6 proc. do 1,576 mln ha. Ich zbiory prognozowane są na 114,67 mln ton. To o 16 proc. więcej niż w poprzednim sezonie.
- Wobec średniej pięcioletniej wolumen zbiorów jest jednak niższy o 1 proc. – zaznacza Łukasz Chmielewski z FAMMU/FAPA w ostatnim biuletynie poświęconym rynkowi cukru.
Podkreśla także, że prognoza KE zakłada normalne warunki pogodowe, a bardzo wczesne obecnie stadium zasiewów buraków cukrowych utrudnia ocenę kampanii.
Na razie taniej, ale...
Co stanie się z cenami cukru, jeżeli scenariusz stanie się faktem? Początek 2016 roku przyniósł ich spadki. Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podaje, że w lutym 2016 r. światowe ceny cukru białego spadły do około 400 dol. za tonę, a cukru surowego do ok. 315 dol. za tonę. Powodem niskich cen jest duża podaż, spowolnienie dynamiki popytu w krajach rozwijających się (np. Chin) oraz niskie ceny surowców energetycznych.
KE oczekuje jednak, że światowy deficyt cukru będzie wspierał ceny cukru w UE. Średnia cena cukru w UE w grudniu 2015 roku wynosiła 427 euro za tonę, a w 2016 roku ma być nieco wyższa.