Około 980 notowanych na giełdach spółek w 2015 roku na walutach łącznie straciło 48,7 miliarda juanów (7,5 miliarda dolarów). To 13 razy więcej niż rok wcześniej, wskazują dane zebrane przez Bloomberga. Zyski tych firm spadły o 11 proc. do 789 miliardów juanów. Tylko państwowa firma naftowa China Petroleum &Chemical Corp (Sinopec) na kursie walutowym poniosła stratę w wysokości 3,9 miliarda juanów wobec zaledwie 179 milionów juanów w 2014 roku.
4,5-proc. spadek kursu juana w 2015, największy od 1994 roku podbił finansowe koszty chińskich spółek, które mają najwięcej dolarowych zobowiązań spośród azjatyckich konkurentów. Jeszcze większa deprecjacja w styczniu spowodowała globalną wyprzedaż na giełdach akcji i przyczyniła się do 31-proc. spadku w Państwie Środka kwartalnej sprzedaży obligacji denominowanych w amerykańskiej walucie. Wprawdzie później kurs juana do dolara odbił się, ale wciąż się osłabia wobec koszyka walut.
- Dalsza deprecjacja juana niewątpliwie zaszkodzi wynikom finansowym chińskich firm - uważa Raymond Chia, singapurski analityk Schroder Investment Management (446,5 miliarda dolarów aktywów). Podkreśla, że w niektórych przypadkach skutki będą bardzo dotkliwe. - Chociaż można argumentować, że foreksowy wpływ nie jest gotówkowy, ale odbija się na współczynnikach zadłużenia i zdolności do obsługi zobowiązań- ostrzega Raymond Chia.
Najbardziej ucierpiały linie lotnicze, których straty kursowe wyniosły 17,9 miliarda juanów w porównaniu z 951,7 miliona juanów rok wcześniej. Na drugiej pozycji uplasował się sektor nieruchomości. Operujące na tym rynku spółki giełdowe straciły 11,9 mld juanów. .
Chińskie firmy ograniczyły ryzyko walutowe umarzając papiery dłużne o wartości 2,24 mld dolarów w tym roku wobec 925,8 miliona USD w tym samym okresie 2015 roku. Sześć na osiem firm które to uczyniły to spółki budowlane.