Walutowy ból chińskich firm. 13-krotny skok strat

Sierpniowa dewaluacja chińskiego juana dotkliwie uderzyła w wyniki roczne giełdowych firm.

Publikacja: 06.04.2016 13:18

Walutowy ból chińskich firm. 13-krotny skok strat

Foto: Bloomberg

Około 980 notowanych na giełdach spółek w 2015 roku na walutach łącznie straciło 48,7 miliarda juanów (7,5 miliarda dolarów). To 13 razy więcej niż rok wcześniej, wskazują dane zebrane przez Bloomberga. Zyski tych firm spadły o 11 proc. do 789 miliardów juanów. Tylko państwowa firma naftowa China Petroleum &Chemical Corp (Sinopec) na kursie walutowym poniosła stratę w wysokości 3,9 miliarda juanów wobec zaledwie 179 milionów juanów w 2014 roku.

4,5-proc. spadek kursu juana w 2015, największy od 1994 roku podbił finansowe koszty chińskich spółek, które mają najwięcej dolarowych zobowiązań spośród azjatyckich konkurentów. Jeszcze większa deprecjacja w styczniu spowodowała globalną wyprzedaż na giełdach akcji i przyczyniła się do 31-proc. spadku w Państwie Środka kwartalnej sprzedaży obligacji denominowanych w amerykańskiej walucie. Wprawdzie później kurs juana do dolara odbił się, ale  wciąż się osłabia wobec koszyka walut.

- Dalsza deprecjacja juana niewątpliwie zaszkodzi wynikom finansowym chińskich firm - uważa Raymond Chia, singapurski analityk Schroder Investment Management (446,5 miliarda dolarów aktywów). Podkreśla, że w niektórych przypadkach skutki będą bardzo dotkliwe. - Chociaż można argumentować, że foreksowy wpływ nie jest gotówkowy, ale odbija się na współczynnikach zadłużenia i zdolności do obsługi zobowiązań- ostrzega Raymond Chia.

Najbardziej ucierpiały linie lotnicze, których straty kursowe wyniosły 17,9 miliarda juanów w porównaniu z 951,7 miliona juanów rok wcześniej. Na drugiej pozycji uplasował się sektor nieruchomości. Operujące na tym rynku spółki giełdowe straciły 11,9 mld juanów. .

Chińskie firmy ograniczyły ryzyko walutowe umarzając papiery dłużne o wartości 2,24 mld dolarów w tym roku wobec 925,8 miliona USD w tym samym okresie 2015 roku. Sześć na osiem firm które to uczyniły to spółki budowlane.

Zabezpieczone zagraniczne zobowiązania zwiększyły się do około 50 proc.  wszystkich wobec 15 proc. przed dewaluacja  juana w sierpniu 2015 roku.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?