Trader znikąd namieszał w globalnym rankingu

Szturmem wdarł się do czołowej piątki na świecie, zdystansował wielkie banki, w tym także Deutsche Bank, wieloletniego lidera.

Publikacja: 31.05.2016 10:55

Trader znikąd namieszał w globalnym rankingu

Foto: Bloomberg

W najnowszym rankingu „Euromoney" klasyfikującym najważniejszych graczy na rynku walutowym spot (transakcje natychmiastowe) czwartą lokatę zdobyła  firma XTX Markets, specjalizująca się w elektronicznym handlu . Wyprzedziły ją tylko  takie tuzy jak Citigroup,  JPMorgan i szwajcarska grupa UBS. Za XTX uplasowały się Deutsche Bank,  Bank of America, Barclays, Goldman Sachs, HSBC oraz BNP Paribas. Po raz pierwszy elektroniczny trader uplasował się w pierwszej piątce.

Londyńska firma handlująca na własny rachunek zagarnęła 7,6 proc . rynku. Deutsche Bank ma 7,1 proc., a w 2015 roku ustępował tylko Citigroup. XTX Markets wówczas zajmował dziewiąte miejsce w ogólnym rankingu obejmującym nie tylko rynek spot, ale także opcje i swapy.

Nazwa tego tradera, który w ubiegłym roku wyodrębnił się z funduszu hedgingowego GSA Capital,  nawiązuje do wyrażenia matematycznego. Jego nagłe pojawienie się jest pochodną zmian jakie zaszły na rynku akcji, gdzie banki funkcję market makera cedują na firmy specjalizujące się w handlu elektronicznym.

- Elektroniczny market making (podtrzymywanie rynku-red.) wkracza do innych klas aktywów, instrumentów o stałym dochodzie i pozostałych - wskazuje Steve Grob, odpowiedzialny za globalną strategię walutową Fidesa Group.  Podkreśla, że „rynek walutowy jest wart biliony  i wydaje się  być oczywistym kierunkiem podróży".

Przez dziewięć lat królem rynku walutowego był Deutsche Bank , który stracił koronę w 2014 roku na rzecz Citigroup. Obecnie DB jest czwarty w klasyfikacji ogólnej. , pierwszy na rynku opcji i drugi w handlu swapami.

Zar Amrolia, jeden z dwóch prezesów  XTX Markets  uczestniczył w tworzeniu biznesu instrumentów o stałym dochodzie i walutowego w Deutsche Bank. Drugim prezesem jest Alex Gerko, który w GSA Capital był algorytmicznym traderem walutowym.

- Nasz ogólny rezultat odzwierciedla dobrze przemyślaną zmianę w strategii banku koncentrującej  się na lepszej jakościowo obsłudze  mniejszej liczby klientów - wyjaśnia Fabio Madar, globalny szef sprzedaży na rynku walutowym w DB.

Amrolia wyjaśnia, że XTX niekoniecznie konkuruje z dilerami, którzy tradycyjnie stanowili kościec handlu walutami. Podkreśla, że jego firma ma partnerskie relacje z dużymi bankami zapewniając ich klientom dostęp do cen generowanych przez XTX. - Konkurencja jest dobra, innowacje są dobre, ale jeszcze lepsze jest partnerstwo - przekonuje.

XTX jako market maker działa też na rynku surowców, akcji i instrumentów pochodnych. Firmy z Wall Street wycofały się z tej roli, gdyż regulacje krępują ten biznes i stał  się on dla nich zbyt kosztowny.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?