Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Banca Monte dei Paschi di Siena działa od 1472 r., ale wygląda na to, że jego dni są już policzone.
To nie Brexit jest największym zagrożeniem dla europejskich rynków. Potencjalnie większą siłę rażenia może mieć tsunami wywołane przez włoski kryzys bankowy. Inwestorzy zaczynają sobie uświadamiać, że wielkie problemy tej branży były dotąd głównie zamiatane pod dywan. Włoskie banki zmagają się z problemem złych długów wartych łącznie około 360 mld euro, czyli 18 proc. ich portfela kredytowego, z czego 198 mld euro przypada na „sofferenze", czyli pożyczki najgorszej jakości. Tymczasem kapitalizacja wszystkich banków notowanych na giełdzie w Mediolanie spadła poniżej 60 mld euro. Od początku roku branżowy indeks FTSE Italia Banks stracił ponad 50 proc. Akcje Banca Monte dei Paschi di Siena, najstarszego europejskiego pożyczkodawcy i zarazem banku znajdującego się w epicentrum obaw inwestorów (również ze względu na afery finansowe, które wybuchały w nim w ostatnich latach), straciły w tym czasie ponad 70 proc. Przy kapitalizacji wynoszącej około 1 mld euro bank ten ma w swoim portfelu złe długi warte aż 47 mld euro. Papiery banku Intesa Sanpaolo zniżkowały od początku roku o 35 proc., a UniCreditu o 57 proc. Drugi z tych banków sprzedał w tym tygodniu 10 proc. udziałów polskiego Pekao.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.
Według najnowszych danych, indeks produkcji Rezerwy Federalnej w Filadelfii (Federal Reserve Manufacturing Index) odnotował znaczny wzrost. Wskaźnik, który mierzy względny poziom ogólnej koniunktury w regionie Filadelfii, osiągnął wartość 15,9.
Szef Mety inwestuje miliardy dolarów w rozwój sztucznej inteligencji (AI) swojej firmy, dążąc do stworzenia tzw. superinteligencji, czyli sztucznej inteligencji przewyższającej ludzkie możliwości.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że jest mało prawdopodobne, by zwolnił Jerome'a Powella ze stanowiska szefa Fedu. Ledwie kilka godzin wcześniej powiedział republikańskim ustawodawcom, że zamierza to zrobić.
Prezydent Trump zapowiedział, że 1 sierpnia mogą zostać wprowadzone wyższe cła sektorowe na farmaceutyki oraz na półprzewodniki.