Zadziwiające nowe szaleństwo na chińskich giełdach

Na co tym razem polują tamtejsi spekulanci?

Publikacja: 20.07.2016 13:25

Zadziwiające nowe szaleństwo na chińskich giełdach

Foto: Bloomberg

Na celowniku giełdowych graczy tym razem znalazły się małe spółki płacące dywidendy w akcjach. Takie plany ogłosiło już ponad 200 firm notowanych na parkiecie w Shenzhen.

W pierwszym półroczu 239 firm z indeksu Shenzhen Composite ujawniło plany co najmniej podwojenia liczby akcji w obrocie poprzez nowe emisje. Skalę tego zjawiska można porównać tylko z tym co działo się w okresie hossy na początku 2015 roku.

Inwestorom to się podoba o czym świadczyć może średnio 20-proc. wzrost kursu firm zamierzających wypłacić dywidendę w swoich akcjach od ogłoszenia takich planów. Jest to imponujące osiągnięcie zważywszy, że w tym roku Shenzhen Composite Index stracił 12 proc.

To, że wypłaty w akcjach nie mają żadnego wpływu na pozycję kapitałową spółki, czy perspektywę jej zysków nie zmniejsza ich popularności na rynku zdominowanym przez graczy indywidualnych mających około 80 proc.-proc. udział w obrotach giełdowych.

Wang Chen, partner w Xufunds Investment Managemen twierdzi, że w Chinach  bonusowe akcje mają znaczenie symboliczne, wykraczające poza ich wartość ekonomiczną.

- Inwestorzy sądzą, że te spółki  lepiej niż inne będą troszczyły się o udziałowców podnosząc wycenę akcji i kapitalizacje rynkową – wskazuje.

Dywidendy wypłacane w akcjach sprawiają, iż inwestorzy będą mieli taki sam jak poprzednio udział w akcjonariacie, ale składający się z większej liczby kawałków.  Takie dywidendy działają podobnie jak splity akcji, gdyż nic nie kosztują i nie powodują żadnego transferu wartości na rzecz właściciela kapitału, jeśli nie wiążą się z napływem nowych udziałowców.

Notowania  Jiangxi Huangshanghuang Group Food Co. od końca czerwca, kiedy spółka ogłosiła  plan wypłaty trzech akcji bonusowych na każdą posiadaną, do minionego wtorku podrożały o 31 proc. Jeszcze mocniej , gdyż 97 - proc. wzrostem kursu, zareagował rynek na podobne plany metalowej firmy  Hebei Sitong New Metal Material Co. Żadna z tych spółek nie przewiduje znaczącego wzrostu zysku w najbliższej perpsktywie.

Armia chińskich inwestorów indywidualnych preferuje niżej wyceniane akcje. Przemysłowi giganci znajdują się pod presją na skutek reorientacji polityki gospodarczej przez rząd, więc  gracze giełdowi polują na mniejsze spółki, gdzie są większe  szanse na wzrost zysków.

W pierwszym kwartale 2016  zyski małych i  średnich firm notowanych na parkiecie  w Shenzhen i na rynku ChiNext dla startujących dopiero spółek, podskoczyły minimum o 20 proc.  w porównaniu z 2,5 –proc. spadkiem wyników dużych i  państwowych podmiotów, wskazują dane Citic Securities.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?