400 proc. zarobku w miesiąc

Chiński rynek ofert pierwotnych (IPO) jest rozgrzany do czerwoności jak nigdy. Dlaczego?

Aktualizacja: 04.08.2016 17:14 Publikacja: 04.08.2016 10:45

400 proc. zarobku w miesiąc

Foto: ROL

Akcje z 62 nowych ofert, które w tym roku zaliczyły już pierwszy miesiąc notowań średnio w tym czasie zyskały 420 proc. Takiego rajdu w ciągu zaledwie jednego miesiąca na chińskim rynku jeszcze nie notowano, wskazują dane gromadzone przez Bloomberga.

Wyjaśnienie jest proste: średnia wartość oferty pierwotnej spadła do równowartości 88 milionów dolarów. Jest najmniejsza od 11 lat, a inwestorzy są wygłodniali jak nigdy.

Chińska komisja nadzoru giełdowego  (China Securities Regulatory Commission)  chce ustabilizować rynek akcji, którego wartość sięga ponad 6  bilionów dolarów, dlatego zwróciła się do domów maklerskich  aranżujących oferty i spółek by w pierwszym półroczu ograniczyły wielkość ofert celem uniknięcia nadpodaży, wskazują nieoficjalne informacje. Jednocześnie opóźniono wprowadzenie proponowanego przez nadzór systemu zapewniającego emitentom elastyczność w wycenie IPO i ustalaniu terminu przeprowadzenia oferty.

- Nadzór w procesie akceptacji  IPO bacznie obserwuje rynek  i testuje reakcje inwestorów – zdradza  Dai Ming, zarządzający w Hengsheng Asset Management Co.  Podkreśla, że kiedy indeksy idą w dół nadzór ogranicza liczbę zgód na przeprowadzenie oferty pierwotnej, a kiedy nastroje poprawiają się mocniej odkręca kurek.

Na zgodę czeka ponad 800 spółek, informuje komisja nadzoru na swojej stronie  internetowej. W tym roku sfinalizowano już 78 IPO w porównaniu z 219 w całym 2015, a wartość tegorocznych ofert to zaledwie około jedna czwarta IPO z 2015 roku.

Jednym z szczęśliwców okazała się spółka Wuxi Honghui New Materials Technology Co. , która w czerwcu pozyskała z rynku równowartość 39 milionów dolarów. W pierwszym miesiącu notowań na giełdzie w Shenzhen jej akcje poszybowały o 553 proc. a obecnie stopa zwrotu liczona od debiutu wynosi 580 proc.

Pod względem wyceny IPO  ustalonej poniżej rynkowej średniej  firma ta jest typowa.  Prawie wszystkie akcje sprzedane w ramach  ofert pierwotnych  w okresie minionych dwóch lat  zostały wycenione przy wskaźniku cena/zysk niższym niż  23. C/Z dla branży chemicznej do której zaliczana jest Wuxi Honghui New Materials Technology Co.  w momencie jej debiutu wynosił   ponad 43.

- Inwestowanie w IPO akcji klasy A jest bardzo opłacalne, ponieważ nadzór  utrzymuje wyceny na niskim poziomie -  wskazuje  Hao Hong, główny strateg  Bocom International Holdings Co. podkreślając, że szanse na kupno akcji w IPO SA bardzo małe. W przypadku walorów z  13 ofert, które zadebiutowały w lipcu wynosiły 0,04 proc.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?