400 proc. zarobku w miesiąc

Chiński rynek ofert pierwotnych (IPO) jest rozgrzany do czerwoności jak nigdy. Dlaczego?

Aktualizacja: 04.08.2016 17:14 Publikacja: 04.08.2016 10:45

400 proc. zarobku w miesiąc

Foto: ROL

Akcje z 62 nowych ofert, które w tym roku zaliczyły już pierwszy miesiąc notowań średnio w tym czasie zyskały 420 proc. Takiego rajdu w ciągu zaledwie jednego miesiąca na chińskim rynku jeszcze nie notowano, wskazują dane gromadzone przez Bloomberga.

Wyjaśnienie jest proste: średnia wartość oferty pierwotnej spadła do równowartości 88 milionów dolarów. Jest najmniejsza od 11 lat, a inwestorzy są wygłodniali jak nigdy.

Chińska komisja nadzoru giełdowego  (China Securities Regulatory Commission)  chce ustabilizować rynek akcji, którego wartość sięga ponad 6  bilionów dolarów, dlatego zwróciła się do domów maklerskich  aranżujących oferty i spółek by w pierwszym półroczu ograniczyły wielkość ofert celem uniknięcia nadpodaży, wskazują nieoficjalne informacje. Jednocześnie opóźniono wprowadzenie proponowanego przez nadzór systemu zapewniającego emitentom elastyczność w wycenie IPO i ustalaniu terminu przeprowadzenia oferty.

- Nadzór w procesie akceptacji  IPO bacznie obserwuje rynek  i testuje reakcje inwestorów – zdradza  Dai Ming, zarządzający w Hengsheng Asset Management Co.  Podkreśla, że kiedy indeksy idą w dół nadzór ogranicza liczbę zgód na przeprowadzenie oferty pierwotnej, a kiedy nastroje poprawiają się mocniej odkręca kurek.

Na zgodę czeka ponad 800 spółek, informuje komisja nadzoru na swojej stronie  internetowej. W tym roku sfinalizowano już 78 IPO w porównaniu z 219 w całym 2015, a wartość tegorocznych ofert to zaledwie około jedna czwarta IPO z 2015 roku.

Jednym z szczęśliwców okazała się spółka Wuxi Honghui New Materials Technology Co. , która w czerwcu pozyskała z rynku równowartość 39 milionów dolarów. W pierwszym miesiącu notowań na giełdzie w Shenzhen jej akcje poszybowały o 553 proc. a obecnie stopa zwrotu liczona od debiutu wynosi 580 proc.

Pod względem wyceny IPO  ustalonej poniżej rynkowej średniej  firma ta jest typowa.  Prawie wszystkie akcje sprzedane w ramach  ofert pierwotnych  w okresie minionych dwóch lat  zostały wycenione przy wskaźniku cena/zysk niższym niż  23. C/Z dla branży chemicznej do której zaliczana jest Wuxi Honghui New Materials Technology Co.  w momencie jej debiutu wynosił   ponad 43.

- Inwestowanie w IPO akcji klasy A jest bardzo opłacalne, ponieważ nadzór  utrzymuje wyceny na niskim poziomie -  wskazuje  Hao Hong, główny strateg  Bocom International Holdings Co. podkreślając, że szanse na kupno akcji w IPO SA bardzo małe. W przypadku walorów z  13 ofert, które zadebiutowały w lipcu wynosiły 0,04 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?