W lipcu w USA poza rolnictwem przybyło 255 tys. miejsc pracy. To wprawdzie nieco mniej niż w czerwcu – gdy zatrudnienie wzrosło według zrewidowanych w piątek danych o 292 tys. – ale zdecydowanie więcej niż oczekiwali ekonomiści (180 tys.).
Najnowsze dane amerykańskiego Departamentu Pracy szybko przełożyły się na wzrost oczekiwań, że Rezerwa Federalna wkrótce zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Część ekonomistów uważa, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjny organ Fedu, mógłby wykonać taki krok już na wrześniowym posiedzeniu, o ile w sierpniu wzrost zatrudnienia ponownie przekroczy 200 tys.
Notowania kontraktów terminowych na główną stopę Fedu sugerują, że w ocenie inwestorów najbardziej prawdopodobnym terminem jej podwyżki jest dopiero marzec. Ale przed publikacją danych z rynku pracy liczyli się oni z podwyżką dopiero we wrześniu przyszłego roku. Taka zmiana oczekiwań pod adresem Fedu wystarczyła, aby pchnąć w górę kurs dolara. W piątek po południu zyskiwał on wobec euro 0,6 proc.
Rok stłumionego wzrostu
Pomimo wzrostu zatrudnienia stopa bezrobocia w USA utrzymała się na poziomie 4,9 proc., zamiast – jak oczekiwała większość ekonomistów – spaść do 4,8 proc. To efekt wzrostu aktywności zawodowej Amerykanów. Z kolei średnia płaca godzinowa w USA zwiększyła się o 0,3 proc., czyli o 2,6 proc. rok do roku, tak samo jak w czerwcu.
Fed ma obowiązek dbania o wysoki poziom zatrudnienia, ale także – jak inne banki centralne – o stabilność cen. Brak nasilającej się presji płacowej, a w efekcie presji inflacyjnej, może być więc dla członków FOMC argumentem, żeby wstrzymać się z zaostrzaniem polityki pieniężnej. Tym bardziej że do ostrożności skłaniają też inne dane. – Wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w lipcu wznowi spekulacje, że FOMC już we wrześniu podniesie stopy procentowe. Ale sądzimy, że członkowie tego gremium będą chcieli najpierw zobaczyć więcej dowodów na to, że przytłumiony od roku wzrost PKB przyspiesza – ocenił Steve Murphy, ekonomista ds. USA w firmie analitycznej Capital Economics.