Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
DAX, główny indeks giełdy we Frankfurcie, lekko zyskiwał we wtorek, osiągając najwyższy poziom od początku roku. Impulsem do zwyżek stał się dobry odczyt niemieckiego wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo. Indeks mierzący ocenę bieżącej koniunktury w Niemczech wzrósł ze 114,7 pkt we wrześniu do 115 pkt w październiku, indeks oczekiwań co do przyszłości zwiększył się w tym czasie ze 104,5 pkt do 106,1 pkt. Indeks klimatu biznesowego zwiększył się zaś ze 109,5 pkt do 110,5 pkt, najwyższego poziomu od kwietnia 2014 r. Gospodarka naszego największego partnera handlowego nabiera sił, co może również być dobrą wiadomością dla polskiej gospodarki i naszego rynku akcji. WIG20 zbliżał się we wtorek do poziomu 1,8 tys. pkt, a od początku tygodnia zyskał ponad 2,5 proc. Udzieliły mu się dobre nastroje na światowych giełdach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.