Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kurs euro wobec dolara sięgnął najniższego poziomu od 20 miesięcy i bardzo niewiele dzieli go od osiągnięcia parytetu. W czwartek rano za 1 euro płacono już tylko 1,0518 USD. Ostatni raz wzajemna wartość obu walut była równa w 2002 r.
Osłabieniu euro i umocnieniu dolara sprzyjają różnice pomiędzy polityką Fedu (szykującego się do podwyżek stóp) oraz Europejskiego Banku Centralnego (utrzymującego ultraluźną politykę), a także oczekiwania inwestorów, że polityka administracji Donalda Trumpa przyspieszy wzrost gospodarczy oraz inflację w USA. W czwartek dawała o sobie ponadto znać mniejsza płynność na rynkach – skutek tego, że w USA obchodzono Święto Dziękczynienia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.