Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zostały one wysłane w kontenerach z Tajwanu do Singapuru. O ile celnicy z Hongkongu mówią o przechwyceniu największego od 20 lat nielegalnego transportu „materiałów strategicznych", o tyle władze Singapuru domagają się natychmiastowego zwrotu tych wojskowych pojazdów. Z przecieków wynika, że ośmiokołowe transportery opancerzone AV-81 należą do singapurskiej armii i zostały wykorzystane podczas manewrów przeprowadzanych na Tajwanie. Singapurskie wojsko często jest wysyłane na ćwiczenia do innych krajów, m.in. do USA, Australii, Indii, Niemiec. Ciężki sprzęt transportowany jest tam zwykle drogą morską, na pokładach statków należących do komercyjnych przewoźników. By odzyskać skonfiskowane transportery, Singapur będzie musiał negocjować z Ministerstwem Spraw Zagranicznych ChRL. Nie będzie to łatwe, gdyż władze w Pekinie mają za złe rządowi Singapuru to, że wsparł sprawę, jaką Filipiny wytoczyły Chinom w międzynarodowym trybunale arbitrażowym. Dotyczyła ona praw do niektórych wysepek na Morzu Południowochińskim. Pekinowi nie podoba się również zbyt bliska współpraca Singapuru z Tajwanem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rosja może stracić w Baku i w Erywaniu nie tylko wpływy polityczne, ale również biznesowe i kulturowe. W Armenii już przyjęto uchwałę, która znacznie ułatwi przejmowanie rosyjskich biznesów ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.