Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Geert Wilders
Holendrzy wybierają w środę parlament, a ich decyzje mogą wpłynąć na sytuację w całej strefie euro. Część sondaży daje zwycięstwo eurosceptycznej Partii Wolności (PVV) kierowanej przez Geerta Wildersa, część wskazuje na wygraną centroprawicowej partii VVD premiera Marka Rutte. Choć ostatnie zamieszki w Rotterdamie i dyplomatyczny konflikt Holandii z Turcją działają na korzyść PVV, to ordynacja wyborcza może uniemożliwić tej partii ewentualne stworzenie rządu. Jeśli uda się jej zwyciężyć (sondaże dają jej od 20 proc. do 29 proc. poparcia), to i tak będzie musiała szukać koalicjantów w parlamencie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zohran Mamdani, wygrywając prawybory demokratów w kampanii o fotel burmistrza, awansował z mało znanego, niszowego działacza do polityka o znaczeniu ogólnokrajowym. Potentaci z Wall Street wyraźnie obawiają się jego ewentualnych rządów.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.