Inwestorzy wciąż liczą na Trumpa

Większość europejskich indeksów giełdowych lekko zyskiwała w poniedziałek, ale sesja na nowojorskiej giełdzie zaczęła się od nieznacznych spadków.

Publikacja: 29.03.2017 08:00

Inwestorzy wciąż liczą na Trumpa

Foto: Bloomberg

Obawom o to, czy administracja Trumpa zdoła wdrożyć reformy, ustąpiła miejsca nadzieja, że może mu z nimi pójść lepiej w Kongresie niż z próbą zastąpienia Obamacare (reformy ubezpieczeń zdrowotnych z czasów rządów Obamy) nową ustawą.

Za powrotem do zwyżek na giełdach przemawiają też dosyć dobre perspektywy gospodarcze, zarówno dla Europy, jak i dla USA. – Niewielkie spadki, które obserwowaliśmy na rynkach w zeszłym tygodniu, nie powinny zmieniać pozytywnego nastawienia do akcji w tym roku. Korzystny trend na światowych giełdach, który trwa od wyborów w USA, cały czas jest silny. Wzmacniają go dobre dane makroekonomiczne ze strefy euro i słabnące ryzyka polityczne w Europie – twierdzi Marek Straszak, zarządzający portfelami inwestycyjnymi Union Investment TFI.

Foto: GG Parkiet

Analitycy wskazują jednak, że inwestorzy powinni uważnie przyglądać się sytuacji w USA. – Optymizmowi Trumpa mówiącemu, że można wrócić później do reformy ubezpieczeń zdrowotnych, a teraz zająć się podatkami czy wydatkami na infrastrukturę, towarzyszy rosnący sceptycyzm inwestorów. Jednakże niektórzy uczestnicy rynku sprawiają wrażenie, że dla nich wszystkie wątpliwości działają na korzyść prezydenta – twierdzi Michael Hewson, analityk z CMC Markets.

– Szanse na wdrożenie obiecywanych planów legislacyjnych są prawdopodobnie mniejsze, niż były w zeszłym tygodniu, ale inwestorzy rozstrzygają wątpliwości na korzyść Trumpa. Jeśli jednak te plany spotka podobny los jak projekt nowej ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, to rynki przejdą w tryb agresywnej wyprzedaży, gdyż spodziewane zyski spółek oraz tempo ożywienia gospodarczego nie wystarczą, by podtrzymać rozciągnięte wyceny firm – uważa Hussein Sayed, strateg z brytyjskiej firmy FXTM.

Liczony przez Goldman Sachs indeks 50 amerykańskich spółek płacących duże podatki (a więc takich, które mogą najwięcej skorzystać na zapowiadanych przez Trumpa reformach) stracił od początku marca blisko 3 proc. Od wyborów prezydenckich zyskał jednak 14 proc. Jeśli Trumpowi uda się przepchnąć obniżkę podatków w Kongresie, to właśnie te spółki mogą najwięcej zyskiwać. Pod presją mogą się znaleźć jednak akcje sieci sprzedaży detalicznej (takie jak np. Wal-Mart Stores), jeśli Kongres wprowadzi proponowany przez część republikanów tzw. podatek graniczny, którym obciążone zostałyby towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych.

Gospodarka światowa
Triumf handlowy Ameryki nad Unią lepszy dla rynków niż brak umowy
Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Biznes o umowie USA-UE: jest gorzej niż było, ale lepiej niż mogło być