Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.05.2017 15:29 Publikacja: 15.05.2017 15:29
Ivanka Trump należy do najbardziej zaufanych doradców swojego ojca – prezydenta USA.
Foto: AFP
Ma 35 lat, słowiańskie korzenie (jej matka jest Czeszką) i jest uznawana za najpotężniejszą kobietę w Ameryce. Ivanka Trump to najstarsza córka prezydenta USA, osoba zaliczająca się do jego najbardziej zaufanych ludzi, pełniąca nieodpłatnie funkcję prezydenckiej doradczyni. Wpływ jej oraz jej męża Jareda Kushnera (prezydenckiego doradcy) na Donalda Trumpa był bardzo widoczny w pierwszych miesiącach rządów nowej administracji i wywoływał zazdrość oraz niepokój wielu środowisk. Ivankę łączono z decyzją o bombardowaniu Syrii, ze zbliżeniem z Chinami oraz ze złagodzeniem stanowiska prezydenta wobec układu NAFTA. Liberalni nowojorscy przyjaciele Ivanki Trump i Jareda Kushnera lobbowali u nich prosząc, by USA nie wycofywały się z paryskiego porozumienia klimatycznego. Zwolennicy Trumpa z alternatywnej prawicy (alt-right) obwiniają zaś „księżniczkę Ivankę" i „księcia Kushnera" za wszelkie działania nowej administracji, które im się nie podobają. Jednocześnie Ivanka, jako kobieta biznesu (będąca wcześniej wiceprzewodniczącą rodzinnego holdingu The Trump Organization) i zarazem była modelka, jest szczerze podziwiana przez miliony ludzi. W Chinach uchodzi za ikonę stylu i jest nazywana boginią. Amerykańscy chirurdzy plastyczni wskazują zaś, że bardzo wiele klientek prosi ich o to, by upodobnili je do Ivanki. Gdy jedna z sieci domów towarowych w USA po wyborach prezydenckich ostentacyjnie zrezygnowała ze sprzedaży linii odzieżowej firmowanej przez Ivankę, spotkała się z bojkotem konsumentów, a sprzedaż ubrań firmowanych przez córkę prezydenta Trumpa gwałtownie wzrosła w internecie. Na razie Ivanka umiejętnie „ociepla wizerunek" administracji Trumpa, jednak jej biznesowe koneksje mogą się z czasem stać dla tej ekipy obciążeniem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Amerykański bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc.
Amerykański sąd federalny nakazał izraelskiej firmie szpiegowskiej NSO Group, twórcy Pegasusa, zapłatę niemal 170 milionów dolarów odszkodowania na rzecz WhatsAppa i spółki macierzystej – Meta.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Akcje Avic Chengdu Aircraft Corp., chińskiego producenta samolotów wojskowych, mocno zyskiwały w reakcji na doniesienia dotyczące zestrzeleń indyjskich myśliwców przez pakistańskie lotnictwo, wyposażone w jej samoloty.
Popyt wzrósł o 3,6 proc. od lutego, wobec mediany szacunków 1,3 proc. w badaniu Bloomberga. Bez dużych zamówień wskaźnik wzrósł o 3,2 proc. Wzrost był powszechny, a przyczyniły się do niego urządzenia elektryczne i transportowe, maszyny, motoryzacja i farmaceutyki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas