Włochy: Banki znów przyciągają

Sektorowy indeks FTSE MIB Banks zyskał od początku roku 25 proc. Również o 25 proc. wzrósł w tym roku na giełdzie w Mediolanie kurs włoskiego banku UniCredit.

Publikacja: 05.09.2017 06:00

Włochy: Banki znów przyciągają

Foto: Bloomberg

Papiery banku Intesa Sanpaolo, innego dużego włoskiego pożyczkodawcy, zyskały zaś w tym czasie 20,5 proc. Inwestorzy znów dobrze postrzegają pożyczkodawców z Włoch, choć przecież na przełomie roku byli mocno zaniepokojeni ich kondycją. W czerwcu włoski rząd przeznaczył 17 mld euro dla Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca, a w lipcu uzyskał zgodę Brukseli na wsparcie rekapitalizacji Banca Monte dei Paschi di Siena sumą 5,4 mld euro.

Wielu inwestorów uznało, że włoski sektor bankowy ma najgorsze już za sobą. - Przeświadczenie, że ryzyko systemowe już się skończyło wsparło w ostatnich miesiącach akcje banków. Patrząc w przyszłość, perspektywy wejścia Włoch na szybszą ścieżkę ożywienia gospodarczego oraz wyższych stóp procentowych mogą stać się sygnałem do zakupów akcji banków. Jesteśmy więc bardzo pozytywnie nastawieni do włoskich banków – mówi agencji Bloomberg Davide Serra, prezes londyńskiego funduszu Algebris Investments.

Foto: GG Parkiet

Inwestorzy spodziewają się też poprawy wyników włoskich banków. Ma temu sprzyjać poprawa sytuacji gospodarczej. Wzrost PKB Włoch wyniósł w drugim kwartale 0,4 proc. (kw./kw.), a dane dotyczące włoskiego eksportu okazały się niespodziewanie dobre. Włoski rząd spodziewa się, że wzrost gospodarczy w tym roku może sięgnąć 1,5 proc. Nie jest to oszałamiająco szybkie tempo, ale dla kraju pogrążonego przez wiele lat w stagnacji to wyraźna poprawa.

– Włochy wykazują wyraźne sygnały przyspieszenia wzrostu gospodarczego, a to może się przełożyć na wzrost zysków banków. To może być wsparciem w krótkim terminie, ale banki powinny wykorzystać to pozytywne środowisko, by poprawić kwestie zarządzania, polepszyć strukturę, zmniejszyć liczbę oddziałów i ciąć koszty – uważa Francesco Confuorti, prezes mediolańskiej firmy inwestycyjnej Advantage Financial.

Choć postrzeganie włoskich banków przez inwestorów wyraźnie się poprawiło, to sytuacja sektora wciąż nie jest jednak łatwa. Złe kredyty w ich portfelach wynoszą około 170 mld euro. Akcja kredytowa rośnie zaś bardzo wolno. Jej wzrost obejmuje głównie gospodarstwa domowe oraz spółki z wysokimi ratingami. Prognozy Banku Włoch mówią, że choć w tym roku powinny wzrosnąć zyski włoskiego sektora bankowego, to ich poziom wciąż może być niższy niż w 2015 r.

– Dla wielu banków dobra koniunktura jest wciąż zależna od kontynuacji poprawy sytuacji gospodarczej – przypomina Jim McCaughan, prezes firmy inwestycyjnej Principal Global Investors. HK

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa