Jest umowa o wolnym handlu UE-Japonia

Unia Europejska i Japonia zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu, która stworzy największą na świecie strefę otwartej gospodarki, dając sygnał USA, że odrzucają protekcjonizm D. Trumpa.

Aktualizacja: 09.12.2017 16:40 Publikacja: 09.12.2017 16:39

Jest umowa o wolnym handlu UE-Japonia

Foto: Fotolia.com

Obie strony uzgodniły zarysy porozumienia w lipcu, obecnie podały o zakończeniu ustalania tekstu prawnego, który otworzy wymianę handlową gospodarek, na które przypada ok. 30 proc. światowej produkcji. — Japonia i Unia złączą dłonie i stworzą wolną, uczciwą, opartą na regułach strefę gospodarczą, która będzie wzorcem ładu gospodarczego społeczności międzynarodowej w XXI wielu — oświadczył premier Shinzo Abe.

Japonia była jednym z sygnatariuszy planowanego Partnerstwa przez Pacyfik TPP, sojuszu handlowego 12 krajów, z którego prezydent Trump zrezygnował pierwszego dnia urzędowania. Abe powiedział dziennikarzom, że teraz zacznie się nowa era dla Unii i Japonii.

Umowa obejmująca blok 28 krajów i trzeci największy gospodarczo kraj świata pozwoli znieść unijne cło 10 proc. na japońskie samochody i 3 proc. stosowane zwykle w imporcie części. Unia z kolei skorzysta na zniesieniu japońskich ceł ok. 30 proc. na unijne sery, 15 proc na wina, a także na większym eksporcie wołowiny i wieprzowiny, nie mówiąc o większym dostępie do publicznych przetargów w Japonii.

-To największe porozumienie handlowe, jakie kiedykolwiek negocjowaliśmy dla Unii Europejskiej. Jest potężnym sygnałem w obronie otwartego handlu opartego na globalnych regułach — powiedziała komisarz UE. ds. handlu, Cecilia Malmstrom.

W ostatnich 5 miesiącach negocjatorzy pracowali nad ustabilizowaniem stawek dotyczących usług,
nad współpracą urzędów nadzoru i nad środkami mającymi chronić żywność i napoje, aby np. jedynie wina musujące z konkretnego legionu Włoch mogiły nosić nazwę prosecco.

Będą trwać nadal dyskusje na sporny temat ochrony inwestorów. Japonia nie bardzo chciała przyjąć wypracowany w Unii sądowy system po ostrej krytyce, że spory firm zagranicznych z państwem nie powinny być rozwiązywane przez niejasne trybunały. — To wymaga dalszych dyskusji na początku przyszłego roku, ale reszta porozumienia już jest — powiedziała pani komisarz i dodała, że ten element umowy będzie można dołączyć później.

Unia ma też nadzieję zawrzeć porozumienia o bezcłowym handlu z Meksykiem i blokiem Mercosur (Argentyny, Bazylii, Paragwaju i Urugwaju). Rozmowy o tej drugiej umowie zaczną się 10 grudnia na marginesie konferencji WTO. — Fakt, że udało nam się sfinalizować tę umowę dziś, kiedy my i Japonia udajemy się do Buenos Aires jest mocnym sygnałem, że możemy zawierać dobre umowy handlowe, w których wszyscy są wygranymi — stwierdziła C. Malmstrom.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos