Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kongres USA od lat nie może się powstrzymać przed zwiększaniem wydatków federalnych.
22 bln dolarów – taki poziom niedawno przekroczył amerykański dług publiczny. Do końca roku prawdopodobnie dojdzie do 22,7 bln USD i będzie stanowił 108 proc. PKB Stanów Zjednoczonych. Od początku rządów prezydenta Donalda Trumpa zwiększył się o ponad 2 bln USD, czyli o więcej niż np. wynosi nominalny PKB Włoch. Przez ostatnie 11 miesięcy wzrósł o 1 bln USD, co według analityków Fundacji Petersona „jest nie tylko oznaką tego, że nasza sytuacja fiskalna nie jest możliwa do podtrzymania, ale również tego, że tempo jej pogorszania się przyspiesza". Nawet jeśli jednak spełnią się prognozy mówiące o jego wzroście do 2025 r. do 25 bln USD, to Trump nie będzie rekordzistą w tempie zadłużania Ameryki. W czasie dwóch kadencji Baracka Obamy amerykański dług publiczny wzrósł o ponad 8 bln USD, czyli o więcej niż wynosi łączny PKB Japonii i Francji. Trump raczej też nie powinien być rekordzistą, jeśli chodzi o dług publiczny w relacji do PKB. W 1946 r. zadłużenie sięgało bowiem aż 119 proc. PKB. Zapewne jednak za rządów któregoś z następców Trumpa ten rekord zostanie pobity. Zarówno wśród demokratów, jak i republikanów, panuje bowiem ponadpartyjny konsensus, że długiem publicznym nie ma co się specjalnie przejmować. Amerykański administracja zwiększa swoje rozmiary od wielkiego kryzysu z 1929 r., a w ślad za tym idzie również większe zadłużenie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.
Według najnowszych danych, indeks produkcji Rezerwy Federalnej w Filadelfii (Federal Reserve Manufacturing Index) odnotował znaczny wzrost. Wskaźnik, który mierzy względny poziom ogólnej koniunktury w regionie Filadelfii, osiągnął wartość 15,9.
Szef Mety inwestuje miliardy dolarów w rozwój sztucznej inteligencji (AI) swojej firmy, dążąc do stworzenia tzw. superinteligencji, czyli sztucznej inteligencji przewyższającej ludzkie możliwości.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że jest mało prawdopodobne, by zwolnił Jerome'a Powella ze stanowiska szefa Fedu. Ledwie kilka godzin wcześniej powiedział republikańskim ustawodawcom, że zamierza to zrobić.
Prezydent Trump zapowiedział, że 1 sierpnia mogą zostać wprowadzone wyższe cła sektorowe na farmaceutyki oraz na półprzewodniki.