Indie/Pakistan. Rynek nie wierzy w wojnę na subkontynencie

Indyjska gospodarka może w tym roku znów należeć do najszybciej rozwijających się na świecie. To przesłania czynniki ryzyka.

Publikacja: 11.03.2019 14:41

Ostatnie starcia zbrojne między Indiami i Pakistanem wywołały w obu krajach falę patriotycznych demo

Ostatnie starcia zbrojne między Indiami i Pakistanem wywołały w obu krajach falę patriotycznych demonstracji. Rynki zachowywały się jednak w miarę spokojnie, tak jakby wykluczały groźbę wojny.

Foto: AFP

Zaczęło się od zamachu bombowego w Kaszmirze, w którym zginęło 40 indyjskich policjantów. W odwecie indyjskie lotnictwo zbombardowało obóz islamskich terrorystów leżący po pakistańskiej stronie linii kontroli (linii rozejmowej w Kaszmirze). Później doszło do spektakularnego starcia powietrznego, w którym Indie i Pakistan straciły po myśliwcu. Dwa mocarstwa dysponujące bronią jądrową groziły sobie nawzajem zniszczeniem. Otwarta wojna byłaby z pewnością wielkim wstrząsem dla globalnych rynków i światowej gospodarki. Ale do tej wojny (jak na razie) nie doszło. Pakistan przekazał Indiom ich zestrzelonego pilota. – Biorąc pod uwagę bronie, jakimi dysponujemy i jakimi wy dysponujecie, czy możemy sobie pozwolić na błędne kalkulacje? Czy nie powinniśmy pomyśleć, do czego to nas doprowadzi, jeśli się zaostrzy? – mówił pakistański premier Imran Khan. Ogromny, choć mocno niedoceniany, czynnik ryzyka dla rynków zniknął. Czy może on jednak powrócić?

Pozostało 89% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?