Venture capital: Odporni na pandemię

Koronawirus wyrządził ogromne szkody firmom i gospodarkom na całym świecie. Jednak dla funduszy venture capital i wspieranych przez nie firm był to rekordowy okres.

Publikacja: 11.01.2021 05:00

Venture capital: Odporni na pandemię

Foto: Adobestock

W 2020 r. fundusze venture capital zainwestowały w amerykańskie firmy blisko 130 mld USD, co jest najwyższym poziomem w historii – wynika z danych firmy CB Insights. Całkowita wartość inwestycji wzrosła o 14 proc. w porównaniu z 2019 r., jednak liczba transakcji spadła o 9 proc. do 6022. Powodem jest wzrost tzw. megaofert, czyli transakcji o wartości 100 mln USD lub więcej. W sumie przeprowadzono 318 takich ofert, o łącznej wartości 63 mld USD.

Wiele z tych transakcji dokonały firmy technologiczne, których biznes skorzystał dzięki pandemii. Wśród nich były przede wszystkim spółki wspierające pracę zdalną i handel elektroniczny.

„To, co obecnie obserwujemy, to zjawisko, w którym bogaci stają się bogatsi, ponieważ odnoszące sukcesy firmy technologiczne wchłaniają większość finansowania" – powiedział Reutersowi Anand Sanwal, prezes CB Insights.

Jak twierdzą specjaliści, trend do przeprowadzania megaofert nie spowolni w 2021 r. Na celowniku funduszy venture capital pozostaną firmy technologiczne.

– Myślę, że można bezpiecznie powiedzieć, że rok 2021 będzie rokiem sztandarowym dla wielu firm technologicznych – powiedział Arun Mathew, partner w firmie venture capital Accel z Doliny Krzemowej.

Najnowszym przykładem jest Quantum Metric, startup oferujący narzędzia do analizy klientów i wspierania firm internetowych. Spółka poinformowała w czwartek, że pozyskała 200 mln USD, dzięki czemu została wyceniona na ponad 1 mld USD. dos

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?