Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka Niemiec wróci do poziomu sprzed pandemii prawdopodobnie w połowie 2022 r. – mówi projekt dokumentu niemieckiego Ministerstwa Gospodarki opisany przez agencję Reutera.
W dokumencie tym jest mowa, że w nadchodzących kwartałach gospodarkę Niemiec powinna czekać kontynuacja ożywienia. Deficyt finansów publicznych wyniesie w tym roku prawdopodobnie 7 proc. PKB, a dług publiczny sięgnie 72,5 proc. PKB. W 2019 r. Niemcy miały 1,5 proc. PKB nadwyżki finansów publicznych, a ich zadłużenie sięgało 59,6 proc. PKB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy detaliczni znów organizują się, by prowadzić do wyciskania krótkich pozycji trzymanych przez fundusze w akcjach firm, które były dotychczas mocno lekceważone. Impulsem do takich działań może być nawet reklama z udziałem popularnej aktorki.
Prezydent USA wyznaczył nowe stawki celne dla kilkudziesięciu państw. Większość z nich jest na poziomie 10-15 procent.
Liczba Amerykanów składających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w zeszłym tygodniu tylko nieznacznie, gdyż przedsiębiorstwa nadal utrzymywały pracowników pomimo niepewności gospodarczej związanej z polityką handlową USA.
Lipcowy odczyt jest porównywalny z czerwcowym wskaźnikiem na poziomie 2 proc. Patrząc w przyszłość, inflacja w Niemczech i strefie euro prawdopodobnie spełni stary cel EBC, który wynosił „poniżej, ale blisko 2 proc.".
Ceny importu w czerwcu 2025 r. były w Niemczech o 1,4 proc. niższe niż w czerwcu 2024 r. Ceny eksportowe były natomiast o 0,7 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Japoński bank centralny jednogłośnie zagłosował za utrzymaniem stóp procentowych na poziomie 0,5 proc., zgodnie z oczekiwaniami, i skorygował prognozę inflacji z 2,2 proc. do 2,7 proc.