10 mld USD stracone z powodu Archegosa

Banki przyznały się jak dotąd łącznie do 10 mld USD strat, które poniosły na transakcjach z Archegos Capital Management. We wtorek do grona instytucji finansowych donoszących o tego typu stratach dołączyły UBS i Nomura.

Publikacja: 28.04.2021 05:00

10 mld USD stracone z powodu Archegosa

Foto: Bloomberg

Archegos Capital Management to amerykański fundusz typu family office (zarządzający pieniędzmi właściciela i jego rodziny) należący do Billa Hwanga. W marcu miał on problemy z margin call, czyli wezwaniem do uzupełnienia depozytu, po tym jak mocno straciły akcje, na których miał bardzo duże pozycje.

Japoński bank Nomura ogłosił, że w pierwszym kwartale poniósł 2,3 mld USD straty związanej z Archegosem. Jego strata netto za pierwszy kwartał wyniosła 1,4 mld USD i była najwyższa od 2008 r. Bank zapowiada, że w tym roku finansowym straci jeszcze około 570 mln USD z powodu transakcji z Archegosem. Nomura zapewnia jednak, że straty poniesione przez Archegosa to izolowany incydent. – Nie planujemy dokonywać większych zmian w naszej globalnej strategii biznesowej. Będziemy pracować nad zbudowaniem solidnej platformy w USA, jednocześnie wzmacniając zarządzanie ryzykiem – twierdzi Kentaro Okuda, prezes Nomury.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Reklama
Gospodarka światowa
Coraz gorsze nastroje amerykańskiej klasy średniej
Gospodarka światowa
Wydatki amerykańskich konsumentów znacząco wzrosły w sierpniu
Gospodarka światowa
Jest przełom. Microsoft wyłącza część usług dla izraelskiego wojska
Gospodarka światowa
Spada liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA
Gospodarka światowa
Aktywa gospodarstw domowych rosną szybko – najbardziej w Ameryce
Gospodarka światowa
3,4 biliony euro francuskiego długu publicznego
Reklama
Reklama