Gospodarka nie rozpędziła się w drugim kwartale

6,5 proc. wzrostu PKB to wynik raczej rozczarowujący, ale inwestorzy mogą się pocieszać bardzo dobrymi danymi o konsumpcji. Tempo poprawy w drugiej połowie roku będzie już wolniejsze.

Publikacja: 30.07.2021 05:04

Jerome Powell, prezes Fedu, przekonuje, że gospodarka USA zbliża się do celów wyznaczonych przez ban

Jerome Powell, prezes Fedu, przekonuje, że gospodarka USA zbliża się do celów wyznaczonych przez bank centralny. Jest na stabilnej ścieżce, ale droga jest daleka.

Foto: Bloomberg

Wzrost gospodarczy w USA sięgnął w drugim kwartale br. 6,5 proc., po tym jak w pierwszym wyniósł 6,4 proc. (to dane annualizowane, czyli liczone kw./kw. w tempie rocznym). Jego tempo okazało się więc niższe od średniej prognoz mówiącej o zwyżce PKB o 8,4 proc. Gorsze od oczekiwań były również tygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych. Liczba takich wniosków co prawda spadła w zeszłym tygodniu do 400 tys. z 424 tys., ale średnio prognozowano, że zmniejszy się ona do 380 tys.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Reklama
Gospodarka światowa
Coraz gorsze nastroje amerykańskiej klasy średniej
Gospodarka światowa
Wydatki amerykańskich konsumentów znacząco wzrosły w sierpniu
Gospodarka światowa
Jest przełom. Microsoft wyłącza część usług dla izraelskiego wojska
Gospodarka światowa
Spada liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA
Gospodarka światowa
Aktywa gospodarstw domowych rosną szybko – najbardziej w Ameryce
Gospodarka światowa
3,4 biliony euro francuskiego długu publicznego
Reklama
Reklama