Chiny: Topnieją rezerwy

Chińskie rezerwy walutowe, które są największymi na świecie, odnotowały w październiku spadek największy od stycznia. Powód to m.in. mocny kurs dolara, który zwiększał presję na odpływ kapitałów.

Aktualizacja: 06.02.2017 13:02 Publikacja: 08.11.2016 04:00

 

Rezerwy spadły o 45,7 mld USD, do 3,12 bln USD – poinformował w poniedziałek Ludowy Bank Chin. Mediana prognoz ekonomistów wskazywała na 3,13 bln USD. Rekordowy poziom rezerw zanotowano w czerwcu 2014 r. – wynosiły one wtedy aż 4 bln USD.

Październikowy spadek rezerw to również skutek ponownego osłabienia kursu chińskiej waluty. Juan stracił w minionym miesiącu do dolara 1,53 proc., najwięcej od dewaluacji z sierpnia minionego roku, co zmniejszyło zaufanie inwestorów i podgrzało zawirowania na globalnym rynku.

Twórcy chińskiej polityki pieniężnej prawdopodobnie wspierali kurs waluty przez kilka tygodni przed wrześniowym szczytem G20 i przed wejściem juana do rezerw Międzynarodowego Funduszu Walutowego od 1 października. Ale później z takich działań zrezygnowali po największym od siedmiu miesięcy spadku eksportu. W rezultacie na koniec października kurs juana wynosił 6,7856 za dolara i był najniższy od sześciu lat.

– Prawie 30 mld USD spadku rezerw było skutkiem zmian kursów walut, a interwencje banku centralnego szacuje się na 10–15 mld USD – wskazuje Yao Wei, ekspert od chińskiej gospodarki w paryskim biurze Societe Generale.

Jak uważa wielu ekspertów, odpływ kapitału z Państwa Środka będzie się utrzymywał w najbliższych miesiącach, a jego tempo będzie zależało od kształtowania się kursu dolara. Bank centralny może wydać trochę rezerw na stabilizację rynku. JB

Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów
Gospodarka światowa
Czy partia Muska zdoła zdobyć serca i umysły?
Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE