Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Roczne tempo wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej – czyli w firmach niezależnie od liczby pracowników oraz w sferze budżetowej – okazało się w III kwartale br. niższe niż w pierwszym (14,4 proc.) i drugim (14,7 proc.). Było to zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, aczkolwiek skala nieco zaskoczyła. Opublikowana kilka dni temu najnowsza projekcja NBP przewidywała, że przeciętna płaca poszła w górę w III kwartale o 14 proc. r./r. Roczne tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce pozostaje jednak wysokie. Dość zauważyć, że odczyt 13,4 proc. za III kwartał to szósty z najwyższych wyników w tym wieku. Z drugiej strony wynik gorszy od oczekiwań oraz fakt, że kwartał do kwartału przeciętne wynagrodzenie urosło „tylko” o 1,5 proc., najmniej od 2018 r., sugerują, że sytuacja płacowa w Polsce (choć wciąż rozgrzana) nieco chłodnieje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?
Rząd zdaje się szukać podatkowych dojnych krów, by podreperować stan finansów państwa. Ale daniny sektorowe są tak samo szkodliwe dla gospodarki jak zwykłe podwyżki podatków – ostrzegają ekonomiści.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyłożyła swoją wizję polityki mieszkaniowej, w tym zapowiedziała weto dla REIT-ów mieszkaniowych, forsowanie podatku od nadmiarowych lokali i kolejną legislacyjną interwencję.