Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 47,1 pkt w styczniu 2024 r. z 47,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global. Oczekiwania dotyczące produkcji są najsilniejsze od lutego 2022 roku
"Spadek głównego wskaźnika na początku 2024 roku odzwierciedlał silniejsze spadki dwóch największych komponentów - liczby nowych zamówień i wielkości produkcji. Zostało to częściowo skompensowane przez słabsze spadki zatrudnienia i zapasów pozycji zakupionych oraz wydłużenie czasu realizacji dostaw" - czytamy w komunikacie.
Konsensus rynkowy wynosił 48,2 pkt.
"Styczniowe dane wskazują na słaby popyt na polskie wyroby przemysłowe. Liczba nowych zamówień spadła dwudziesty trzeci miesiąc z rzędu (tyle samo wynosi dotychczasowy rekord badania). Tempo tego spadku było też najszybsze od października ubiegłego roku. Niższy popyt związany był w szczególności ze słabością rynku niemieckiego, konkurencją z Azji, nadwyżkami zapasów u klientów i brakiem inwestycji. Nowe zamówienia eksportowe gwałtownie spadły. Jako źródło słabości wymieniano także inne gospodarki europejskie, między innymi Francję, Austrię, Czechy i Węgry" - podkreślono.
Kryzys żeglugowy na Morzu Czerwonym wydłuża czas realizacji dostaw, ale nie przełożył się na ponowną presję inflacyjną u producentów.