Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 19:59 Publikacja: 17.01.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Do takich wniosków prowadzi miesięczny indeks koniunktury obliczany przez Polski Instytut Ekonomiczny na podstawie ankiety wśród 500 przedsiębiorstw (w tym mikrofirm). To pierwszy wskaźnik, który pozwala na ocenę kondycji polskiej gospodarki na początku 2024 r. Jego oficjalna publikacja planowana jest na środę.
W styczniu MIK wzrósł do 101,2 pkt ze 100,1 pkt w grudniu. Trzeci miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej granicy 100 pkt. co oznacza, że więcej firm raportuje poprawę swojej sytuacji niż jej pogorszenie. Wcześniej niemal nieprzerwanie od połowy 2022 r. był poniżej 100 pkt. Optymistyczny wydźwięk styczniowego odczytu wzmacnia to, że PIE po raz pierwszy opublikował dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych. Dotąd historia MIK, sięgająca początku 2021 r., była zbyt krótka, aby zastosować korektę sezonową. To zmniejszało wartość poznawczą wskaźnika. Szczegóły ankiety, na której bazuje MIK, wskazują, że w styczniu poprawiły się oczekiwania firm dotyczące liczby zamówień i wartości sprzedaży. Wciąż jednak przewagę mają przedsiębiorstwa, które spodziewają się spadku popytu. Jednocześnie wyraźnie powyżej 100 pkt utrzymała się składowa MIK wyrażająca planowane zmiany zatrudnienia. – Wskazuje to na chęć zatrudniania pracowników, mimo trudnych uwarunkowań prowadzenia biznesu – oceniają analitycy z PIE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas