W styczniu 2023 r. żywność i napoje bezalkoholowe były droższe o 20,7 proc. niż rok wcześniej i 1,9 proc. niż miesiąc wcześniej. Ceny paliw do prywatnych środków transportu okazały się w styczniu 2023 r. o 18,7 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w porównaniu z grudniem bez zmian – wynika ze wstępnych danych GUS.
Użytkowanie mieszkań zdrożało w ciągu roku o 22,2 proc. i 6 proc. w ciągu miesiąca, w tym nośniki energii – odpowiednio aż o 34 proc. oraz aż o 10,4 proc. miesiąc do miesiąca.
Łącznie roczna inflacja w styczniu wyniosła 17,2 proc., a w grudniu 16,6 proc., mamy więc do czynienia z odwróceniem trendu z końca ubiegłego roku, gdy wskaźniki były coraz mniejsze. Zresztą analitycy tego się spodziewali ze względu na wzrost stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie, ale też noworocznych aktualizacji cenników. Z danych GUS wynika, że w porównaniu z grudniem najbardziej wzrosła inflacja dotyczącą użytkowania mieszkania i nośników energii.
- Tak jak należało oczekiwać, duża część wzrostu rocznego wskaźnika inflacji względem grudnia (ok. 0,3pp) wynikała z wyższej dynamiki cen nośników energii po tym jak od stycznia przywrócono podstawową stawkę VAT (23%) na prąd, gaz i ogrzewanie – komentuje też Adam Antoniak, ekonomista ING BSK.