Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego tradycyjnie już tylko w niewielkiej części poświęcona była polityce pieniężnej.
Obecny poziom stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej uważa za optymalny – powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński, komentując środową decyzję RPP, aby trzeci miesiąc z rzędu utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP od września wynosi 6,75 proc.
Prezes Glapiński podkreślał, że ta stabilizacja stóp nie oznacza końca cyklu ich podwyżek, który rozpoczął się w październiku 2021 r. – Cykl jest zawieszony. RPP nie dyskutowała nawet o tym, czy go zakończyć – zapewniał. Sugerował, że ta dyskusja może się zacząć w marcu. Wtedy bowiem RPP zapozna się z nową projekcją (prognozami formułowanymi m.in. przy założeniu braku zmian stóp procentowych) departamentu analiz i badań ekonomicznych NBP. – Projekcja marcowa bardzo dużo nam powie. Mam nadzieję, że pokaże nam już gasnącą inflację. Że będziemy wtedy mieli przekonanie, że wreszcie jesteśmy w okresie trwałego spadku inflacji – powiedział.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?
Nasz kraj od lat imponuje dynamicznym wzrostem, na świecie jest wskazywany jako przykład nie tylko transformacji, ale nawet lidera wzrostu gospodarczego. Sukces ten jest efektem konsekwentnej pracy ludzi, firm i instytucji. Powstaje pytanie – co powinniśmy dalej robić, by utrzymać nasz dynamiczny rozwój gospodarczy?
Rząd zdaje się szukać podatkowych dojnych krów, by podreperować stan finansów państwa. Ale daniny sektorowe są tak samo szkodliwe dla gospodarki jak zwykłe podwyżki podatków – ostrzegają ekonomiści.