Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.06.2022 05:00 Publikacja: 29.06.2022 05:00
Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.
Foto: materiały prasowe
Tzw. podatek Belki to od lat jeden z bardziej drażliwych tematów na polskim rynku kapitałowym. Uczestnicy rynku wciąż apelują o jego zniesienie lub chociaż takie zmiany, które będą zachęcały do długoterminowego inwestowania. Takie głosy trafiały w próżnię. Teraz rynek kapitałowy zyskał nieoczekiwanego sojusznika.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek poprosił o zajęcie stanowiska przez minister finansów Magdalenę Rzeczkowską w sprawie ewentualnej likwidacji podatku Belki, ograniczenia jego zakresu lub obniżenia stawki podatkowej. Jak dodano, chodzi o zasadność opodatkowania zysków kapitałowych w związku z szybującą inflacją. „RPO zwraca uwagę na tę sprawę w związku ze skargami obywateli oraz pytaniami mediów. Skarżący podkreślają, że »podatek Belki« wpływa negatywnie nie tylko na chęć oszczędzania i gromadzenia kapitału – zwłaszcza na lokatach i kontach oszczędnościowych – ale także na chęć inwestowania. Problem dotyczy głównie mniej zamożnych obywateli. Wskazują oni, że »podatek Belki« pobierany jest od środków uprzednio już opodatkowanych z racji tego, że są to zwykle dochody uzyskane z pracy, emerytury czy renty. W praktyce ta danina jest postrzegana jako »kara« za oszczędzanie kapitału" – wskazuje rzecznik praw obywatelskich.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas