Wasilewska-Trenkner: Nie należy zmieniać poziomu stóp i rezerwy obowiązkowej

Wystąpienie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o elastyczną linie kredytową, która zwiększy rezerwy Narodowego Banku Polskiego o ok. 20 mld USD nie powinno mieć wpływu na politykę monetarną, wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej Haliny Wasilewskiej-Trenkner. Jej zdaniem, w najbliższym czasie Rada powinna stabilizować gospodarkę, nie zmieniając żadnego z parametrów polityki pieniężnej.

Publikacja: 15.04.2009 13:35

"Wczorajsza deklaracja o wejściu Polski do tzw. klubu platynowego nie zmienia mojej postawy w prowadzeniu polityki pieniężnej. Ten klub twierdzi, że możemy tam wejść, bo mamy gospodarkę stabilną, a ja mówiłam o niezmienianiu stóp właśnie po to, by ustabilizować niektóre parametry naszej gospodarki" - powiedziała Wasilewska-Trenkner w środowym wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Członek Rady dodała, że międzybankowa stopa kredytowa jest nieco wyższa niż stopa referencyjna i przez pewien czas tak pozostanie, dlatego decyzja o obniżce stóp byłaby tylko stworzeniem jeszcze większemu dysparytetu między tymi stopami, a to by "niczemu nie sprzyjało". Była minister finansów nie jest także przekonana o konieczności obniżenia poziomu rezerw obowiązkowych.

"Oczekuje się od nas obniżenia poziomu rezerw, ale to zależy od ogólnej sytuacji, czyli od masy pieniądza, jaki jest w bankach. Tymczasem banki nie mogą się uskarżać na brak płynności, więc podejrzewam, że nie jest to rozwiązanie, które należało by zastosować" - powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Podobnie wątpliwe jest, jej zdaniem, obniżenie stopy depozytowej. Na to przyjdzie czas dopiero wówczas, gdy na rynek wróci wzajemne zaufanie, a banki będą gotowe do wznowienia akcji kredytowej. Dziś bowiem, w bardzo niepewnej sytuacji na świecie, trudno jest zmuszać instytucje finansowe do ryzyka.

"W tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji, w której najważniejsza z punktu widzenia gospodarki jest ustabilizowania wszystkich parametrów na obecnym poziomie" - podkreśliła Wasilewska-Trenkner.

W marcu RPP - po raz piąty z rzędu - obniżyła stopy procentowe, tym razem o 25 pb. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 3,75%, zaś depozytowa - 2,25%. Ekonomiści spodziewali się jednak głębszego cięcia stopy depozytowej, nie wykluczali też obniżki stopy rezerwy obowiązkowej.

Gospodarka krajowa
Są nowe dane GUS. Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań
Gospodarka krajowa
Presja płac nie odpuszcza tak łatwo
Gospodarka krajowa
Małe długi mieszkańców małych miejscowości. To wykluczenie?
Gospodarka krajowa
Są nowe dane GUS. Przebudzenie w budownictwie, rozczarowanie w przemyśle
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa