"Dane, szczególnie wynagrodzenie, są trochę wyższe od oczekiwań. Dane o płacach charakteryzują się bardzo dużą zmiennością. Marzec miał więcej dni roboczych niż marzec rok wcześniej. Czynniki sezonowe mogły okazać się silniejsze niż powszechnie sądzono.Wzrost płac o 5,7 procent tak naprawdę oznacza, że płace realne rosną bardzo wolno, w okolicach 2 procent, czyli jest to potwierdzenie słabej sytuacji na rynku pracy i słabnącej presji płacowej.W dłuższym okresie to są informacje pozytywne dla inflacji. Inflacja mimo, że w ostatnich miesiącach wzrosła, to w średnim okresie będzie się zmniejszać.Dane te są neutralne z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Czekamy teraz na produkcję przemysłową. Jeśli ona zaskoczy pozytywnie, to przypuszczam, że RPP zostawi stopy bez zmian."
[b]Rafał Benecki, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego SA:[/b]
"Większy wzrost płac mógł wynikać z efektu dni roboczych i wyższych płac akordowych. Jednak raczej nie świadczy on o ryzyku presji płacowej, bo tempo spadku zatrudnienia się zwiększa i to pokazuje, że rynek pracy dostosowuje się do pogarszającej się koniunktury.Także ankiety wśród przedsiębiorców wskazują na znaczące redukcje planów podwyżek płac, co także pokazuje, że nieco większy wzrost płac w marcu to raczej efekt przejściowy.Dane nie zmieniają oceny długo- czy średnioterminowych perspektyw inflacji, natomiast mogą być pretekstem do przerwy w cięciach stóp w kwietniu. Większe znaczenia dla decyzji RPP może mieć niski poziom stóp overnight i dokonane wcześniej ułatwienia w dostępie do operacji repo i fx swapów, które są substytutem obniżek stóp."
[b]Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium SA:[/b]
"Spadek zatrudnienia świadczy o tym, że firmy dostosowują się do spowolnienia gospodarczego i tną poziom zatrudnienia i koszty. Dostosowanie jest szybkie i prawdopodobnie będzie kontynuowane w najbliższych miesiącach. Jednak wyższy od oczekiwań wzrost płac w połączeniu z ostatnimi (wyższymi od oczekiwań) danymi o inflacji może być dla RPP argumentem, by pozostawić stopy w kwietniu na niezmienionym poziomie." [/ramka]