GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł do -8 pkt w kwietniu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w kwietniu 2009 roku na poziomie minus 8 pkt, czyli o 8 pkt wyższym niż w marcu, podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Publikacja: 22.04.2009 15:31

W kwietniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, choć lepiej niż w marcu (minus 8 wobec minus 16). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 25% (przed miesiącem odpowiednio 13% i 29%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od odnotowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zarówno krajowego jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja jest ograniczana w mniejszym stopniu niż w marcu. W najbliższych trzech miesiącach nie przewiduje się spadku portfela zamówień. Prognozy produkcji wskazują na możliwość jej niewielkiego wzrostu" - podano w komunikacie.

Według GUS, stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. "Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem" - podano w komunikacie.

Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przewidywany jest niewielki spadek cen, zaznacza GUS.

W kwietniu przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają oceny koniunktury lepsze niż przed miesiącem, choć w wielu przypadkach nadal negatywne. Na najniższym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: metali (minus 36 - spadek o 4 punkty), odzieży (minus 31 - wzrost o 4 punkty), wyrobów tekstylnych (minus 27 - wzrost o 4 punkty), wyrobów z metali (minus 21 - wzrost o 8 punktów).

Pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują głównie producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 - utrzymała się wartość wskaźnika z zeszłego miesiąca), papieru i wyrobów z papieru (plus 9 - wzrost o 10 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 7 - wzrost o 7 punktów), podał także GUS.

Gospodarka krajowa
Są nowe dane GUS. Przebudzenie w budownictwie, rozczarowanie w przemyśle
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r