GUS: Wskaźnik koniunktury wzrósł we wszystkich branżach usługowych w kwietniu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury ww wszystkich branżach w sektorze usług w kwietniu 2009 r. zwiększył się w porównaniu z marcem, podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Największy optymizm nadal panuje w branży pośrednictwa finansowego.

Publikacja: 22.04.2009 15:38

W kwietniu oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są nieco korzystniejsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 19 wobec plus 17 w marcu). Poprawę koniunktury odnotowuje 30% badanych firm, a jej pogorszenie - 11% (w marcu odpowiednio 27% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Dyrektorzy jednostek zgłaszają niewielki wzrost popytu i sprzedaży usług. W konsekwencji sytuacja finansowa oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Mimo że w najbliższych miesiącach popyt może rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w marcu, przewidywania dotyczące sprzedaży i w konsekwencji sytuacji finansowej są nieznacznie mniej optymistyczne od formułowanych w poprzednim miesiącu. Odnotowuje się niewielki wzrost bieżących cen usług. W najbliższych trzech miesiącach prowadzący firmy nie przewidują zmian cen" - głosi komunikat.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (w marcu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 9% (w marcu odpowiednio 23% i 10%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny zarówno bieżącego jak i przyszłego popytu oraz sprzedaży są optymistyczne, lepsze od formułowanych przed miesiącem. W konsekwencji oceny obecnej i przyszłej sytuacji finansowej są nieznacznie bardziej pozytywne od zgłaszanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest spadek zarówno aktualnych jak i przewidywanych cen, zbliżony do zgłaszanego w marcu. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia." - czytamy dalej.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 4 (w marcu minus 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 20% (w marcu odpowiednio 18% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na takie kształtowanie się wskaźnika koniunktury wpływają lepsze niż przed miesiącem, korzystne prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej przy mniej pesymistycznych niż sygnalizowano w marcu odpowiednich ocenach bieżących. Zgłaszany jest wzrost zarówno aktualnych jak i przewidywanych cen. Liczba zatrudnionych pracowników może nieznacznie wzrosnąć" - napisał GUS.

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 15 (w marcu minus 20). Poprawę koniunktury odnotowuje 13% badanych firm, a jej pogorszenie - 28% (w marcu odpowiednio 11% i 31%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów