"Klimat koniunktury oceniany jest obecnie pesymistycznie. W I kw. br. nastąpiło wyraźne pogorszenie sytuacji ekonomicznej sektora przedsiębiorstw. W II kw. br. przedsiębiorstwa oczekują dalszego jej pogorszenia, jednak spodziewana skala spadku będzie słabsza niż w I kw. Utrzymało się zróżnicowanie ocen sytuacji w zależności od klasy i branży przedsiębiorstwa. Zmniejszyły się jednak obserwowane wcześniej różnice między sytuacją eksporterów i nieeksporterów" - podano w raporcie banku centralnego.
NBP zauważa także, z największym spadkiem popytu borykają się eksporterzy z wysokim udziałem eksportu w przychodach, wśród sekcji PKD - budownictwo, a ponadto przedsiębiorstwa oferujące dobra inwestycyjne. Relatywnie lepiej oceniany jest popyt na dobra konsumpcyjne oraz usługi, choć i tu obserwowane jest pogorszenie sytuacji.
"Wśród przedsiębiorstw, które odczuły pogorszenie sytuacji połowa oczekuje, że faza spowolnienia gospodarczego nie będzie trwała długo i jeszcze w 2009 r. można spodziewać się poprawy koniunktury" - czytamy w raporcie.
Przedsiębiorstwa informują jednak o dalszym obniżeniu wielkości eksportu w I kw. i zwiększającej się liczbie rezygnacji ze sprzedaży zagranicznej. Prognozy na II kw. sugerują, co prawda, możliwość niewielkiej poprawy, jednak w próbie wciąż większość przedsiębiorstw spodziewa się obniżenia eksportu.
"Niski popyt przekłada się na spadek aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw. Odsetek nowoplanowanych inwestycji na II kw. spadł do najniższego poziomu od 2001 r. Jednocześnie wyraźnie zwiększyła się grupa przedsiębiorstw, które zamierzają ograniczyć lub nawet całkowicie zrezygnować z dokończenia inwestycji będących w fazie realizacji. Pogorszenie klimatu inwestycyjnego wynika przede wszystkim z pesymistycznych ocen odnośnie bieżącej i przyszłej koniunktury" - czytamy dalej.