Przemysł spowolnił mocniej niż oczekiwano

Produkcja przemysłowa w kwietniu zmniejszyła się o 12,4 proc. w stosunku do tego samego miesiąca poprzedniego roku po spadku o 1,9 proc., po korekcie, w marcu – podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się spadku produkcji w kwietniu o nieco ponad 10 proc.

Publikacja: 20.05.2009 15:06

Przemysł spowolnił mocniej niż oczekiwano

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski Bartosz Jankowski

Ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 5,1 proc., licząc rok do roku. Po korekcie w marcu wzrost cen wyniósł 5,5 proc.

Produkcja budowlana w kwietniu zwiększyła się o 0,5 proc. w stosunku rocznym wobec wzrostu o 1,2 proc. miesiąc wcześniej.

Złoty i rynek długu nie zareagowały na opublikowane w środę po południu gorsze od oczekiwań dane o kwietniowej produkcji przemysłowej.

"Nie było reakcji, jest bardzo spokojnie. Dane zostały zignorowane, bo teraz większe znaczenie mają informacje ze świata niż z naszego rynku" - powiedział dealer walutowy Kredyt Banku, Robert Kęsicki.

O godzinie 14.25 euro kosztowało 4,3690 złotego, a dolar 3,1917 złotego, czyli prawie tyle samo, co przed publikacją danych.

Podobnie jak złoty zareagował rynek obligacji.

"Rynek nie zareagował, gdyż dane nie zmieniły istotnie obrazu rynku i naszego spojrzenia odnośnie stóp procentowych" - powiedział dealer długu BRE Banku, Paweł Białczyński.

[ramka]

[b]Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego w Warszawie SA:[/b]

"Dane trochę gorsze od oczekiwań, ale wpisują się w dotychczasowy trend powolnej stabilizacji dynamiki produkcji przemysłowej.Warto pamiętać o tym, że w kwietniu na niekorzyść działała liczba dni roboczych oraz święta wielkanocne, dlatego oczekujemy, że kolejne miesiące przyniosą już lepsze dane o produkcji przemysłowej i prawdopodobnie ta skala spadków rok do roku zmniejszy się do mniej niż 10 procent.

Możliwe, że część przedsiębiorców wykorzystała Wielkanoc jako pretekst, żeby zmniejszyć produkcję, dać pracownikom wolne, ale to tylko przypuszczenia.

W tym momencie mamy do czynienia z sytuacją, że powoli eksport netto będzie się poprawiał dzięki słabemu złotemu i być może poprawie sytuacji w strefie euro, a w kierunku osłabienia wzrostu wciąż oddziaływać będzie popyt krajowy, zarówno inwestycje, jak i konsumpcja. My oczekujemy w całym roku wzrostu (PKB) w okolicy 0 procent."

[b]Piotr Bujak, starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK w Warszawie:[/b]

"Spadek produkcji był większy niż oczekiwano, chociaż nie jakoś dramatycznie większy. Nie zmienia to zasadniczo oceny sytuacji, na pewno nie na tyle, aby Rada Polityki Piniężnej miała się zdecydować na przyspieszenie działań w zakresie łagodzenia polityki pienieżnej. Więc w sumie dane neutralne dla oczekiwań dotyczących polityki pieniężnej.

Przyczyną spadku są te same czynniki, jak w poprzednich miesiącach, czyli bardzo silne załamanie popytu zewnętrznego, które negatywnie wpływa na polski eksport, co zmusza przedsiębiorców do ograniczania produkcji i stopniowe osłabienie popytu wewnętrznego, który również działa w kierunku ograniczania produkcji.

Szczególnie, że przedsiębiorstwa prawdopodobnie w dalszym ciągu ograniczają poziom zapasów.

Te dane potwierdzają, że trwa silne ograniczenie aktywności gospodarczej w Polsce i dynamika PKB w drugim kwartale będzie podobnie niska, jak w pierwszym kwartale. Prawdopodobnie niewiele będzie przekraczała zero procent."

[b]Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku w Warszawie:[/b]

"Dane (o spadku produkcji przemysłowej) są nieco słabsze od oczekiwań rynku, ale nie zmieniają ogólnego obrazu sytuacji. Nieco głębszy od oczekiwań spadek produkcji wskazuje, że ryzyka są nadal po stronie słabszego wzrostu w tym roku.

Dane z kwietnia są jednak wciąż neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej. Nie powinny zmienić decyzji Rady, która najpradodobniej utrzyma stopy bez zmian w tym miesiącu.

Dane te pokazują, że gospodarka polska jeszcze nie osiągnęła dołka koniunktury."

[b]Łukasz Wojtkowiak, analityk walutowy warszawskiego Banku Millennium:[/b]

"Dane jedynie potwierdzają, że obecna sytuacja gospodarki jest nadal trudna. Niemniej jednak nie zmienia to naszej prognozy, że RPP prawdopodobnie pozostawi w maju stopy procentowe bez zmian".[/ramka]

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?