Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł o 3 pkt do -5 pkt w maju

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju oceniany nadal negatywnie, gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat, ale lepiej niż w kwietniu tego roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Publikacja: 22.05.2009 15:53

Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł o 3 pkt do -5 pkt w maju

Foto: www.photoxpress.com

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w maju 2009 roku na poziomie minus 5 pkt, czyli o 3 pkt wyższym niż w kwietniu, podał Główny Urząd Statystyczny.

W maju ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, choć lepiej niż w kwietniu (minus 5 wobec minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 23% (przed miesiącem odpowiednio 17% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Na opinie przedsiębiorców wpływają mniej pesymistyczne niż w kwietniu oceny dotyczące portfela zamówień oraz produkcji, a także sytuacji finansowej. Mimo przewidywanego w najbliższych trzech miesiącach nieznacznego wzrostu zamówień i produkcji, przedsiębiorcy nie sygnalizują możliwości poprawy sytuacji finansowej.

Według GUS, stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. "Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że w niewielkim stopniu zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych trzech miesiącach przewiduje się nieznaczny wzrost portfela zamówień i produkcji. Mimo to utrzymują się pesymistyczne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw" - podano w komunikacie.

Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przewidywany jest niewielki spadek cen, zaznacza GUS.

W maju przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają oceny koniunktury lepsze niż przed miesiącem, choć w wielu przypadkach nadal negatywne. Na najniższym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 30 - wzrost o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 28 - spadek o 1 punkt), metali (minus 25 - wzrost o 11 punktów), skór i wyrobów skórzanych, (minus 21 - spadek o 14 punktów)

Pozytywne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują głównie producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 38 - wzrost o 9 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 10 - wzrost o 3 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 10 - wzrost o 9 punktów), podał także GUS.

Również oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w maju gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat, ale mniej pesymistyczne niż w kwietniu.

Natomiast ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w maju oceniany jest na nieznacznie dodatnim poziomie, lepiej niż w kwietniu, jednak znacznie mniej optymistycznie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?