W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie plus 1 (minus 3 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw (w kwietniu - 18%), jej pogorszenie 18% (przed miesiącem 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W maju zgłaszany jest znacznie wolniejszy niż sygnalizowano w kwietniu spadek bieżącej sprzedaży. W konsekwencji przedsiębiorcy są w stanie spłacać swe zobowiązania z mniejszymi opóźnieniami. Nadmierny stan zapasów towarów utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca. W najbliższych miesiącach nadal spodziewane są ograniczenia sprzedaży, przy czym oceny formułowane w tym zakresie wskazują na nieznaczną tylko poprawę w stosunku do prognoz z kwietnia" - podano w komunikacie.

GUS zaznacza, że utrzymuje się wzrost bieżących cen towarów. "Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest wolniejszy w stosunku do zgłaszanego w kwietniu. Planowane ograniczenie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące niż przewidywały prognozy z ubiegłego miesiąca" - czytamy dalej.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Dodatni wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odnotowano dla branży gospodarstwo domowe - plus 11 (plus 7 w kwietniu) oraz branży włókno, odzież, obuwie - plus 2 (w ubiegłym miesiącu minus 2). W pozostałych branżach negatywne opinie są zbliżone: minus 2 dla branży żywnościowej (przed miesiącem minus 6) oraz dla branży pojazdy samochodowe (w kwietniu minus 5), podał też GUS.