W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są nieco korzystniejsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 23 wobec plus 19 w kwietniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 31% badanych firm, a jej pogorszenie - 8% (w kwietniu odpowiednio 30% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Dyrektorzy jednostek zgłaszają niewielki wzrost popytu i sprzedaży usług, mniejszy niż w kwietniu. W związku z tym utrzymują się pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach zarówno popyt jak i sprzedaż mogą rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w kwietniu, również przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od formułowanych w poprzednim miesiącu. Odnotowuje się niewielki wzrost bieżących i prognozowanych cen usług" - głosi komunikat.
W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się, podobnie jak w poprzednim miesiącu, na poziomie plus 14. Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 10% (w kwietniu odpowiednio 23% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Dyrektorzy jednostek odnotowują niewielki spadek bieżącego popytu i sprzedaży, a w konsekwencji pogorszenie sytuacji finansowej (w kwietniu odpowiednie oceny były pozytywne). Z większymi opóźnieniami niż w kwietniu ściągane są płatności należne za wykonane usługi. Przedsiębiorcy nadal oczekują zwiększenia popytu i sprzedaży oferowanych usług, co powoduje też poprawę ocen przyszłej sytuacji finansowej, większą niż przewidywano w kwietniu" - czytamy dalej.
W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 6 (w kwietniu plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 18% (w kwietniu odpowiednio 24% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.