Wskaźnik koniunktury wzrósł w większości branżach usługowych w maju

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości branż w sektorze usług w maju 2009 r. zwiększył się w porównaniu z kwietniem, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Największy optymizm nadal panuje w branży pośrednictwa finansowego.

Publikacja: 22.05.2009 16:24

W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa są nieco korzystniejsze od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 23 wobec plus 19 w kwietniu). Poprawę koniunktury odnotowuje 31% badanych firm, a jej pogorszenie - 8% (w kwietniu odpowiednio 30% i 11%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Dyrektorzy jednostek zgłaszają niewielki wzrost popytu i sprzedaży usług, mniejszy niż w kwietniu. W związku z tym utrzymują się pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach zarówno popyt jak i sprzedaż mogą rosnąć nieco szybciej niż prognozowano w kwietniu, również przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od formułowanych w poprzednim miesiącu. Odnotowuje się niewielki wzrost bieżących i prognozowanych cen usług" - głosi komunikat.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się, podobnie jak w poprzednim miesiącu, na poziomie plus 14. Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 10% (w kwietniu odpowiednio 23% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Dyrektorzy jednostek odnotowują niewielki spadek bieżącego popytu i sprzedaży, a w konsekwencji pogorszenie sytuacji finansowej (w kwietniu odpowiednie oceny były pozytywne). Z większymi opóźnieniami niż w kwietniu ściągane są płatności należne za wykonane usługi. Przedsiębiorcy nadal oczekują zwiększenia popytu i sprzedaży oferowanych usług, co powoduje też poprawę ocen przyszłej sytuacji finansowej, większą niż przewidywano w kwietniu" - czytamy dalej.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 6 (w kwietniu plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 24% badanych firm, a jej pogorszenie - 18% (w kwietniu odpowiednio 24% i 20%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na takie kształtowanie się wskaźnika koniunktury wpływają lepsze niż przed miesiącem, korzystne prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej przy mniej pesymistycznych niż sygnalizowano w kwietniu odpowiednich ocenach bieżących. Na nadal niezadowalającą sytuację finansową przedsiębiorstw ma wpływ wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, większy od sygnalizowanego w ubiegłym miesiącu" - napisał GUS.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 12 (w kwietniu minus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 14% badanych firm, a jej pogorszenie - 26% (w kwietniu odpowiednio 13% i 28%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań