W kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,0 proc. r/r

W kwietniu 2009 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,0 procent rok do roku, zaś licząc miesiąc do miesiąca wzrosła o 5,0 procent, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS)

Publikacja: 26.05.2009 11:08

W kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,0 proc. r/r

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki mz Marian Zubrzycki

Sprzedaż detaliczna realnie spadła w kwietniu 2009 o 0,7 proc. rok do roku, po spadku o 1,8 proc. rok do roku w marcu 2009.

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu w ujęciu rocznym spadła średnio o 0,6 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 3,9 proc.

Najbardziej w kwietniu spadła sprzedaż aut - o 21,5 proc., mebli (- 8,8 proc.) i paliw - o 8,3 proc.

Najmocniej wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia (22,2 proc.), leków i kosmetyków (14 proc.) oraz żywności i papierosów (8,2 proc.)

[ramka][b]Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku w Warszawie:[/b]

Jeśli chodzi o stopę bezrobocia - wystąpił sezonowy spadek związany z pracami sezonowymi w budownictwie i w sektorze rolnym.Te dane pokazują, że w najbliższych miesiącach sytuacja gospodarcza w Polsce nie będzie się istotnie zmieniać. Prawdopodobnie będziemy mieli kontynuację trendów, które się zarysowały w pierwszym kwartale, czyli słaba sprzedaż detaliczna, ale bez gwałtownego załamania i powoli rosnąca stopa bezrobocia. Dane te nie wpłyną na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP), prawdopodobnie Rada pozostawi stopy bez zmian.

[b]Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego w Warszawie:[/b]

Jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną, w kwietniu mieliśmy starcie dwóch czynników - pierwszy to efekt Świąt Wielkanocnych, które oddziałują negatywnie na produkcję, ale wspierają sprzedaż. W wyniku takiego układu Świąt jak w tym roku można uzyskać mniej więcej 3 punkty procentowe. Z drugiej strony jest ciekawszy czynnik działający na niekorzyść sprzedaży, czyli pogorszenie się dochodów do dyspozycji w ujęciu realnym. W kwietniu po raz pierwszy od bardzo dawna (od końca 2004 roku) mieliśmy sytuację, że w ujęciu rok do roku fundusz płac zmalał. Mieliśmy też duży wzrost cen żywności, to też mogło zadziałać (na korzyść sprzedaży). To, że udało się w kwietniu zarejestrować dodatni wynik, to nie znaczy, że zarysował się jakiś trend. Kolejne miesiące widzimy z negatywnymi odczytami. Jeśli chodzi o stopę bezrobocia - na mocy działania samych czynników sezonowych spadek powinien być nawet głębszy. To nie jest realna poprawa. Oczekujemy obniżki stóp, głównie ze względu na wynik PKB (w pierwszym kwartale) w regionie i strefie euro. Te negatywne zaskoczenia były na tyle pokaźne, że to powinno dać do myślenia Radzie.

[b]Timothy Ash, szef działu analiz europejskich rynków wschodzących w RBS:[/b]

Dane są nieco lepsze od oczekiwań i nadal sugerują, że być może Polska okaże się bardziej odporna niż inne rynki regionu. Nadal wygląda na to, że w całym roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski skurczy się, ale to pokazuje, że Polska radzi sobie lepiej niż pozostała część regionu. Oczekiwania są takie, że w środę RPP nie zmieni stóp procentowych, i te dane prawdopodobnie wspierają ten pogląd, zwłaszcza dane o sprzedaży detalicznej. Osobiście sądzę, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona i nie byłbym zaskoczony, gdyby jutro RPP obcięła stopy.[/ramka]

Złoty i dług nie zareagowały na dane o sprzedaży. O godzinie 10.11 euro kosztowało 4,4350 wobec 4,4290 przed publikacją danych.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/29,814519_Bezrobocie_spadlo__Ale_niewiele.html]GUS podał także, że kwietniowa stopa bezrobocia spadła do 11,0 procent z 11,2 procent w marcu.[/link]

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?