CASE oczekuje spadku PKB w I i II kwartale, w całym 2009 r. - 0%

Polska gospodarka znalazła się w recesji, która potrwa dwa kwartały, uważają analitycy Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Według nich, PKB Polski w I kw. odnotowało spadek o 1,3% r/r, a w II kw. br spadek ten wyniesie 0,5% (wobec 2,9% wzrostu w IV kw. 2008 r.). W ujęciu całorocznym CASE oczekuje wzrostu PKB o 0,0% w 2009 r. i o 3,0% w 2010 r. wobec ubiegłorocznych 4,9%.

Publikacja: 27.05.2009 11:47

CASE szacuje, że PKB odnotuje wzrost o 0,1% w III kw. 2009 r. i o 2,0% w IV kw.

"Zgodnie z naszą oceną gospodarka znalazła się w recesji w I kwartale 2009 r. Przemawiają za tym spadki po stronie podażowej w ujęciu kwartalnym i rocznym. Kredyt dla gospodarki realnej praktycznie zamarł w I kwartale głównie z powodów po stronie podaży, ale wiele firm zrezygnowało także z kredytu inwestycyjnego. Po stronie popytowej nastąpił gwałtowny spadek inwestycji w środki trwałe, ale jeszcze szybciej firmy pozbywają się nadmiernych zapasów" - czytamy w raporcie kwartalnym CASE.

Według nich, "pogorszenie perspektyw u naszych najważniejszych partnerów w świecie stawia pod znakiem zapytania możliwość osiągnięcia dna recesji przez gospodarkę w drugim kwartale br."

"Konsumpcja pozostanie filarem wzrostu gospodarczego mimo jej osłabienia dzięki obniżce PIT i znacznej rekompensacie dla emerytów, oraz podwyżkom płac, choć malejącym. W 2010 r. eksport i inwestycje publiczne w infrastrukturę będą prowadziły do przyspieszenia tempa wzrostu. Notabene, spodziewamy się, że wkład eks-portu netto będzie dodatni. W II połowie 2010 r. może zacząć się ożywienie w inwestycjach prywatnych" - czytamy dalej.

Z szacunków Centrum wynika, że średnioroczna inflacja w 2009 r. wyniesie 3,4% i spowolni do 2,3% w 2010 r. wobec ubiegłorocznych 4,2%.

"W porównaniu z innymi krajami OECD, spadek inflacji w Polsce jest bardzo powolny; tam gwałtowny spadek cen surowców doprowadził niemal do tendencji deflacyjnych. W Polsce, odwrotnie, zjawiska po stronie podaży - podwyżki regulowanych cen energii i akcyzy - podtrzymały inflację na relatywnie wysokim poziomie 3,2% r/r w I kwartale br. w porównaniu z 3,7% r/r w IV kwartale 2008 roku" - zauważają eksperci CASE.

Według nich, uporczywa inflacja w połączeniu z deprecjacją złotego tonowała możliwe obniżki stóp procentowych NBP. "I choć rytm obniżek został spowolniony, oczekujemy, że RPP będzie nadal redukowała stopy procentowe tj. główna stopa operacji rynku otwartego spadnie do 3,25% w III kwartale br. [z obecnych 3,75% przyp. ISB]" - napisano także w raporcie.

Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Gospodarka krajowa
Deficyt rachunku obrotów bieżących w maju głębszy od oczekiwań